Zaparcie z całą pewnością nie jest komfortowym uczuciem, można je zdefiniować w ten sposób, że mamy z nim do czynienie w sytuacji, kiedy treść jelitowa pozostaje w przewodzie pokarmowym zbyt długi. Przyjmuje się, że prawidłowe jest oddawanie stolca jeden raz dziennie, jednak jest to dość umowne. W praktyce spotyka się osoby, które oddają stolec nawet trzy razy dziennie i takie, które oddają trzy razy stolec w tygodniu. Jeżeli konsystencja stolca jest prawidłowa to nie ma powodu do niepokoju.
Jeżeli oddajemy stolec rzadziej to powinniśmy się liczyć z tym, że będzie on miał brzydszy zapach. Spowodowane jest to faktem, że procesy gnilne są na bardziej zaawansowanym poziomie. Wpływ na częstotliwość oddawania stolca ma bardzo wiele czynników, między innymi odżywianie jak i stres.
Jakie są rodzaje zaparć?
Zaparcia możemy podzielić na kilka grup. Jeżeli nie uda się zlikwidować zaparcia, to należy przeprowadzić badanie układu pokarmowego. Powtarzające się lub długo trwające zaparcia mogą świadczyć o problemach zdrowotnych. Jeżeli zaparcia są dla nas problemem i są dokuczliwe, to należy jak najszybciej przeprowadzić diagnostykę. Rodzaje zaparć:
Zaparcie przypadkowe: na takie zaparcie ma wpływ wydarzenie z naszego życia, które powoduje zaparcie (np. podróż, nagła zmiana sposobu odżywiania się)
Zaparcie krótkotrwałe to takie zaparcie, które co jakiś czas powraca, ale jest przeplatane okresami, kiedy wypróżnianie było prawidłowe
Zaparcia przewlekłe bardzo często są określane nawykowymi bądź atonicznymi.
Najczęściej jednak spotykamy się z zaparciami idtiopatycznymi, które spowodowane są zaburzeniami funkcjonowania przewodu pokarmowego. Zazwyczaj związany jest ze złą dietą, zbyt małym nawadnianiem organizmu oraz co bardzo ważne niewielką aktywnością fizyczną.
Najczęstsze przyczyny zaparć
Do najczęstszych możliwych przyczyn powodujących zaparcia zaliczymy schorzenia neurologiczne jak na przykład stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona i wiele innych, wydłużenie jelita grubego z zaburzeniami w unerwieniu, rozszerzenie jelita grubego, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, jajnika/macicy, przepuklina, hemoroidy. To są najpopularniejsze przyczyny, jednak nie są to jedyne przyczyny. Często bez przeprowadzenie dokładnych badań wskazania przyczyny zaparcia jest niemożliwe. Warto również zauważyć, że na zaparcie wpływają niektóre leki.
Zaparcie rozpoznawane na początku jest na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez lekarza. Jeżeli pacjent trafi do jego gabinetu, to lekarz zada kilka pytań. Między innymi
- Jak często pacjent się wypróżnia?
- Jaki jest wygląd oddawanego stolca?
- Czy zaparcia występują okresowo czy cały czas?
I kilka innych podobnych. Nie jest to jedyny sposób diagnozowania, ale często wystarcza. Oczywiście również stosuje się badania endoskopowe czy też badania krwi jak morfologia krwi, OB, CRP, poziom glukozy, poziom mocznika i TSH, poziom kreatyniny, badanie stolca na krew utajoną.
Jak leczyć zaparcia metodami domowymi?
Jak w wielu innych problemach, tak i z zaparciami czasami można poradzić sobie w domu. Jakie są wobec tego domowe sposoby na zaparcia? Bardzo ważny jest spokój w naszym życiu. Jeżeli prowadzimy uregulowany tryb życia to zaparci rzadziej nas będą atakowały. Warto poznać swój organizm i w razie wystąpienia problemów zmienić dietę unikają produktów powodujących zatwardzenia. Dobrym nawykiem jest szklanka letniej wody czy też kwaśnego mleka lub kompotu ze śliwek zaraz po przebudzeniu. Warto również popracować nad przyzwyczajaniem organizmu do oddawania stolca, poprzez regularne próby o określonej godzinie.
Inne preparaty zalecane do zażywania w zaparciach:
- zioła: aloes, nasiona babki śródziemnomorskieji babki piaskowej, nasiona kruszyny;
- preparaty poślizgowe w postaci oleju parafinowego, środków pobudzających pracę jelita grubego (antranoidy, bisakodyl), leków zmiękczających stolec
Innym problemem są zaparcia nawykowe. Tutaj należy zmienić przyzwyczajenie.
Zaparcia u dzieci
Dzieci również cierpią na zaparcia i trzeba przyznać, że jest to dość częsty powód wizyt rodziców z dziećmi u lekarza. Często zaparcia u dzieci związane są z dużym bóle, powodują one również zły nastrój. W przypadku dzieci zazwyczaj najczęściej odpowiedzialność za zatwardzenie ponosi zła dieta i zbyt małe nawodnienie organizmu. Bardzo często zdarza się, że na zaburzenia w oddawaniu stolca u dzieci wpływają nerwy zarówno z domu jak i ze szkoły. Dzieci się szybko stresują. W przypadku najmłodszych dzieci należy sprawdzić, czy zaparcia nie są spowodowane jakimiś chorobami jak na przykład:
- zwężenie odbytu,
- pierścień odbytowo-odbytniczy,
- wypadanie błony śluzowej lub zwieracza odbytu,
- uchyłek odbytnicy
To właśnie te schorzenia na początku będzie chciał wyeliminować lekarz. Na podstawie wywiadu i wstępnego badania lekarz podejmie decyzję odnośnie dalszego leczenia dziecka i ewentualnych innych metod diagnostyki.