Zapalenie ucha to dość częsta dolegliwość wieku przedszkolnego. Przeważnie towarzyszy infekcji kataralnej, zakażeniom nosa i gardła, najczęściej występuje w chłodnych porach roku.
Zasadnicze znaczenie dla częstego występowania zapalenia ucha w dzieciństwie mają czynniki anatomiczne (na przykład krótka, szeroka, poziomo przebiegająca trąbka słuchowa ze stale otwartym ujściem gardłowym) i zaburzenia immunologiczne. Dodatkowymi czynnikami ryzyka są: sztuczne karmienie w okresie niemowlęcym, uczęszczanie do żłobka lub przedszkola, ekspozycja na dym tytoniowy, nieprawidłowości anatomiczne podniebienia, przerost migdałków, zapalenie zatok obocznych nosa, płeć męska, uwarunkowania genetyczne.
Ból ucha występuje również w przypadkach zapalenia, urazu lub ciała obcego w uchu zewnętrznym; chorób zapalnych gardła i migdałków, zatok obocznych nosa, chorób zapalnych jamy ustnej, zębów, krtani, szyi (zapalenie węzłów chłonnych), stawu skroniowo-żuchwowego.
Zapalenie ucha często dotyczy też dzieci z alergią pokarmową na mleko krowie, stąd zrozumiała konieczność jego eliminacji z diety. Konieczna jest dieta hipoalergiczna, odstawiamy także cukier, wprowadzamy pokarmy regulujące pracę przewodu pokarmowego (ważne są codzienne wypróżnienia, bo nie bez kozery specjaliści mówią, że „ucho to brzucho”).
Objaw choroby zmienia się zależnie od wieku. U dzieci do 2. roku życia dominują objawy ogólne: gorączka, niepokój, zaburzenia snu, niechęć do ssania, wymioty, czasem biegunka. Starsze dzieci skarżą się na ból ucha (pulsujący, nasilający się w nocy, w pozycji leżącej), niedosłuch, szum uszny.
Często jednym z pierwszych objawów zapalenia ucha jest wyciek z ucha, gdy dochodzi do samoistnej perforacji błony bębenkowej. Skąd ten problem? Na skutek obrzmienia błony śluzowej drobnych struktur ucha dochodzi do zatkania trąbki słuchowej i zalegania wysięku w uchu środkowym. Dziecko sygnalizuje ból ucha. We wczesnej, surowiczej fazie choroby ? przez pierwsze 2-3 dni, lekarz zazwyczaj zaleca podanie środków przeciwbólowych.
Zazwyczaj wydłużenie czasu trwania choroby jest związane z przerostem migdałka gardłowego, co blokuje ujście trąbki słuchowej. Jeśli więc zapalenie ucha powraca, należy skonsultować z lekarzem stan migdałków gardłowych.
Z uwagi na skłonność dzieci do infekcji, pomocne mogą być złożone leki homeopatyczne. Mają one wysoki profil bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że gdy objawy nie ustępują lub nasilają się, konieczna jest konsultacja lekarska. Fachowe oko uspokoi nasze skołatane serce, a lekarz dostosuje dalszą terapię do stanu zdrowia małego pacjenta.
Nie wyleczone zapalenie ucha może prowadzić do wielu powikłań, na przykład utrzymującego się niedosłuchu, spowodowanego zaleganiem płynu w jamie bębenkowej.