Zapalenie ucha

Z pewnością większość osób miało do czynienia z zapaleniem ucha. Przeżyliśmy to na własnej skórze lub dotyczyło to naszych dzieci czy najbliższych. Stanowi ono dość powszechne schorzenie, a w szczególności u tych najmłodszych. Statystyki jasno pokazują, że ponad połowa dzieci do szóstego roku życia odczuwa dolegliwości związane z zapaleniem ucha. Natomiast, choć jest to zdecydowanie choroba należąca do tych mniej przyjemnych, nie ma powodów to tego, by panikować. Jeżeli zareagujemy w odpowiednim czasie i od razu po pojawieniu się symptomów udamy się do lekarza, bez problemu ją wyleczymy. Pamiętajmy jednak, że w przeciwnym wypadku, może okazać się, że będziemy borykali się z poważniejszymi konsekwencjami. A ich pozbycie się nie będzie już takie proste.

Rodzaje zapalenia ucha

Przy zapaleniu ucha możemy wyróżnić dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest zapalenie ucha zewnętrznego, które, jak sama nazwa mówi, znajduje się w okolicy zewnętrznej części przewodu słuchowego. Zaczyna się on otworem słuchowym, a kończy na błonie bębenkowej. Jakie są główne powody jego powstania? Najczęściej jest to nagromadzenie się wody, co spowodowane jest zalegającą tam woskowiną. Stanowi to wręcz idealne miejsce do rozwoju bakterii, które w konsekwencji przyczyniają się do powstania stanu zapalnego. Drugi rodzaj obejmuje wewnętrzne zapalenie ucha. Zaczyna się ono rozwijać w uchu środkowym w wyniku pojawienia się infekcji wirusowej lub bakteryjnej.  Zablokowane zostają kanaliki. Dzieje się tak z uwagi na zalegający śluz i płyn i niestety jest bardzo bolesne.

Dlaczego to dzieci najczęściej się z tym borykają?

Z pewnością duża część z nas ma świadomość, że to właśnie dzieci we wczesnych latach borykają się z zapaleniem ucha środkowego. Przytaczając wypowiedzi specjalistów, którzy tłumaczą dlaczego tak się dzieje, ma to bezpośredni związek z trąbką Eustachiusza. W tym miejscu należy porównać budowę ucha osoby dorosłej i młodego człowieka. U dzieci wspomniana trąbka zlokalizowana jest w bardziej poziomej pozycji, co w konsekwencji powoduje ograniczenia w swobodzie przepływu płynów. W momencie, gdy śluz nie ma możliwości wypłynięcia zza błony bębenkowej po prostu się tam gromadzi. Rezultatem jest ucisk oraz ból. Jak już zostało to wspomniane, stanowi to idealne miejsce do rozwoju bakterii, a to w efekcie powoduje infekcję. Dopiero wraz z wiekiem, trąbka słuchowa zaczyna układać się pionowo. Z tego powodu, w późniejszych latach zapalenie ucha nie jest już tak powszechne i często spotykane.

Jak temu zapobiec?

Podążając za jednym z najbardziej powszechnych powiedzeń ‘lepiej zapobiegać niż leczyć’, dobrze jest zastosować tą zasadę również w przypadku potencjalnego pojawienia się zapalenia ucha. Jest to niezwykle nieprzyjemne schorzenie, dlatego podejmowanie czynności, które mają do tego nie doprowadzić jest jak najbardziej wskazane i zalecane. Po pierwsze, powinniśmy skupić naszą uwagę na zapobieganiu gromadzenia się płynu w uchu środkowym. Co więcej, powinniśmy zweryfikować naszą dietę. Może okazać się, że znajdują się w niej produkty, na które jesteśmy uczuleni. Jeżeli tak by się stało, może to skutkować zbyt dużym nagromadzeniem się śluzu i płynu. Nie zapominajmy także o tym, że alergeny mogą występować w środowisku zewnętrznym. Żyjmy ze świadomością, że jeśli dosięgnie nas to schorzenie , powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty. Nieleczone zapalenie ucha może wywołać poważne konsekwencje, a w przyszłości nawet konieczność zdecydowanie się na aparat słuchowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here