Osoby, które zmagają się z nawracającymi atakami paniki, to często introwertycy, osoby o zaniżonej ocenie własnej wartości, osamotnione, które nie mają poczucia bezpieczeństwa. Ataki paniki dopadają osoby, które mają wrażenie, że tracą kontrolę nad własnym życiem i nie panują nad emocjami. Pocieszające jest natomiast to, że z powodzeniem można sobie z nimi radzić, a niwelowanie ataków paniki możliwe jest psychoterapię w połączeniu ze stosowaniem leków od psychiatry.
Jak objawiają się ataki paniki?
Należy wiedzieć, że stany lękowe objawiają się nie tylko uczuciem wzmożonego niepokoju czy strachu. Ataki paniki wywołują bardzo często objawy somatyczne: duszność, kołatanie serca, przyspieszone bicie serca, nadmierną potliwość, drżenie ciała. Występować mogą nawet omdlenia, drętwienia czy paraliż kończyn. Stany lękowe mogą prowadzić również do wymiotów i biegunek. Z reguły ataki tego rodzaju pojawiają się nagle i nie są wywołane żadnym czynnikiem – choć zdarza się, że pojawiają się w reakcji na złą wiadomość lub silny stres. Trwają kilka minut i trzeba przyznać, że znacznie utrudniają normalne funkcjonowanie.
Stany lękowe są trudne do przewidzenia, a dla Pacjenta są sporym szokiem. Przerażenie odbiera zdolność logicznego myślenia, osoba w ataku nie może realnie spojrzeć na daną sytuację, pozostaje zupełnie obezwładniona strachem. Często dochodzi do sytuacji, w której Pacjent obawia się również nawrotu ataku paniki i właśnie tym lękiem nieświadomie, samoistnie go wywołuje. W wielu przypadkach osoby, które cierpią z powodu ataków paniki, całkowicie wycofują się z życia społecznego – i właśnie dlatego konieczna jest w ich przypadku profesjonalna pomoc psychologiczna.
Jak unikać ataków paniki?
Niestety ataki paniki są nieprzewidywalne, następują szybko i często w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego tak trudno ich unikać. Jedyną możliwością radzenia sobie z zaburzeniami lęku panicznego jest udanie się na psychoterapię. Pomoc psychologa czasem bywa wystarczająca: specjalista określa przyczynę ataków paniki i stara się ją skutecznie wyeliminować. Warto wiedzieć, że terapia niwelująca ataki paniki może potrwać dłuższy czas, a same stany lękowe niestety lubią wracać – ale profesjonalna psychoterapia zarówno zmniejsza częstotliwość ataków, jak i z czasem uczy, jak im zapobiegać.
Niekiedy zaleca się również łączenie terapii psychologicznej wraz z lekami farmakologicznymi.
Co ciekawe, osoby, u których ataki paniki pojawiały się już przynajmniej kilka razy, potrafią rozpoznać napływ paraliżującego lęku, a nawet starają się go zwalczyć – tłumaczą sobie, że przecież niepokój nie zagraża życiu i właściwie nie wiadomo skąd się wziął. Osoba, którą dopadł atak paniki, powinna głęboko i spokojnie oddychać oraz o ile to możliwe – znaleźć się w bezpiecznym miejscu i usiąść. W pierwszych chwilach po ustaniu napadu lękowego dobrze jest też przebywać z bliską osobą, która daje poczucie bezpieczeństwa.