Palenie papierosów każdego roku przedwcześnie pozbawia życia aż 6 milionów ludzi na całym świecie. Co więcej, szacuje się, że w Polsce 93% mężczyzn i 77 % kobiet, u których zdiagnozowano raka, zachorowało ze względu na zażywanie nikotyny lub bierne wdychanie dymu. Dowiedz się, jakie jeszcze choroby powoduje palenie.
Rak płuc to pierwsza z chorób, która przychodzi na myśl, kiedy myślimy o czynnych palaczach. W praktyce występuje ich niestety znacznie więcej. Groźne nowotwory gardła, krtani, policzka, przełyku, zatok nosowych to również częsty widok na oddziałach onkologicznych; nawet jeśli szczęśliwie uda się wygrać z chorobą, ta nierzadko pozostawia po sobie przykre i nieestetyczne konsekwencje, które pacjenci starają się ukryć pod specjalnymi protezami twarzy. A to nadal nie jedyne z poważnych i trudnych w leczeniu problemów, które dotykają palaczy i osoby biernie wdychające dym papierosowy.
Palenie papierosów a ryzyko wystąpienia raka
Ze statystyk wynika, że aż 9 na 10 osób, u których zdiagnozowano raka płuc, jest lub było palaczami w przeszłości. Co więcej, 20% zgonów z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego dotyczy właśnie palaczy. Nikotyna zwiększa ryzyko zawału serca, choroby niedokrwiennej kończyn, udaru mózgu czy występowania zakrzepów i miażdżycy.
Ryzyko zachorowania na nowotwór, na przykład jamy ustnej, trzustki, nerek, pęcherza moczowego, piersi czy odbytu znacznie zwiększa się u osób, które palą lub w przeszłości nadużywały wyrobów tytoniowych.
Warto też wiedzieć, że ryzyko wystąpienia wspomnianych chorób jest równie wysokie u osób, które jedynie regularnie przebywają w obecności palaczy.
Jak zerwać z nałogiem?
Rzucenie palenia nie jest łatwe, wymaga samodyscypliny i motywacji. Najgorsze są pierwsze tygodnie, kiedy to trudno jest skupić się na pracy i wykonywaniu codziennych obowiązków. Jeśli jednak uda ci się przetrwać ten wymagający okres, rezultaty zdrowotne czy finansowe szybko wynagrodzą ci nieprzyjemności. Pojawi się wzrost komfortu życia, brak zadyszki podczas zabaw z dzieckiem lub wchodzenia po schodach, czy też poprawa wyników badań.
Jak jednak rzucić palenie raz na zawsze? U każdego może zadziałać coś innego. Skutecznym ratunkiem mogą okazać się częste spacery, aktywność fizyczna, medytacja czy inne zajęcie, które pozwoli zapanować nad uporczywą chęcią zapalenia. Warto również nie wystawiać się na działanie pokus, czyli np. zaprzestać na jakiś czas przebywania w towarzystwie palaczy lub poprosić znajomych, aby starali się przy nas nie palić. Pomocny może okazać się też środek, który znacznie ograniczy chęć sięgnięcia po papierosa. Jednym z nich są tabletki bez recepty Recigar, które pomagają wytrwać w postanowieniu i przetrwać najtrudniejszy okres wychodzenia z nałogu – https://recigar.pl/.