Cera naczynkowa jest wyjątkowo cienka oraz podatna na zaczerwienienia. Jest także wysoce wrażliwa – rozmaite czynniki mogą doprowadzić do pękania naczynek krwionośnych. Niestety, ale ulokowane tuż pod powierzchnią skóry naczynka są w niewielkim stopniu elastyczne oraz podatne na oddziaływania zewnętrzne i wewnętrzne. To właśnie w wyniku ich uszkodzeń powstają typowe dla cery naczynkowej pajączki. Osoby dotknięte tym problemem powinny dbać o stan swojej skóry każdego dnia. Poniżej podpowiadamy jakie są najważniejsze zasady troski o cerę naczynkową oraz jak możesz uporać się z tym problemem.
Cera naczynkowa na co dzień – czyli jak o nią dbać
Cera naczynkowa jest problemem skórnym, który może utrzymywać się przez długi okres czasu. Nie ma uniwersalnego rozwiązania tego problemu, tym bardziej, że przyczyny pękania naczynek mogą być najróżniejsze. Wiele osób jest obciążonych genetycznymi predyspozycjami, które determinują taką, a nie inną budowę naczynek. Ich pękanie może zostać wyzwolone przez rozmaite czynniki szkodliwe – intensywne promienie słoneczne, ostrą lub niezdrową żywność, a także alkohol, wysiłek fizyczny lub intensywne emocje. Wówczas, naczynka krwionośne pod wpływem napływającej krwi pękają.
Podstawowymi zasadami troski o cerę naczynkową jest utrzymywanie codziennej higieny na twarzy na wysokim poziomie oraz wzmacnianie jej funkcjonowania. W tym celu warto stosować specjalne grupy kosmetyków dedykowane do cery naczynkowej (z ich rozbudowaną ofertą zapoznasz się w sklepie internetowym: https://www.ekobieca.pl/pol_m_PIELEGNACJA_Pielegnacja-twarzy_Kremy-do-twarzy_Do-cery-wrazliwej-naczynkowej-202.html), suplementy diety, a także zadbać o właściwe nawyki żywieniowe.
Cera naczynkowa i jej „rehabilitacja” – krok po kroku
Walkę z pękającymi naczynkami warto rozpocząć od przemiany swoich codziennych nawyków oraz od wdrożenia specjalnych rozwiązań. Na skórę bowiem oddziałujemy nie tylko od zewnątrz – poprzez nakładanie na nią kosmetyków – ale także od wewnątrz, czyli za pomocą diety. Kosmetyki używane do cery naczynkowej powinny być lekkie oraz zawierać specjalne substancje – witaminę C, K, B3, a także kojące wyciągi – z aloesu, korzenia lukrecji, miłorzębu, awokado, kwiatów mirtu. Cerę należy myć codziennie przynajmniej dwa razy, dokładnie opłukując jej powierzchnię. Warto też zrezygnować ze zbyt mocnego makijażu, a używane do tego kosmetyki zastąpić bardziej delikatnymi odpowiednikami.
Po aplikacji kosmetyków warto wykonać delikatny masaż opuszkami palców, stosując ruchy okrężne. W ten sposób poprawisz wchłanianie dobroczynnych substancji oraz wzmocnisz krążenie. Dobrym pomysłem jest także stosowanie maseczek łagodzących i normalizujących.
Dieta jest nie mniej ważnym środkiem walki z pajączkami. Należy unikać potraw smażonych na głębokim tłuszczu, które lepiej zastąpić potrawami gotowanymi lub surowymi warzywami i owocami. Ponadto, warto sięgać po produkty zawierające witaminy C, B3 i K, a także dedykowane do cery naczynkowej suplementy. Dobrym rozwiązaniem jest też ograniczenie spożycia intensywnych napojów pobudzających – na przykład kawy lub tak zwanych energetyków – oraz spożywanie pełnych 2 litrów wody dziennie.