Jak radzić sobie z małymi pajęczakami, wywołującymi alergie?
Poznaj praktyczne, domowe sposoby, które pomogą pozbyć się
roztoczy z Twojego otoczenia.
Roztocza to pasożyty, których odchody są silnymi alergenami. Nasilenie roztoczy przypada na kwiecień-maj oraz sierpień-wrzesień. Dlatego w tych okresach alergicy powinni stosować wszelkie środki, mogące uchronić ich przed negatywnym wpływem roztoczy
w ich domu.
Największą pożywkę roztocza napotykają w naszych sypialniach, gdyż żywią się głównie martwym naskórkiem, który pozostaje na pościeli. Aby się przed nimi ochronić należy zmieniać i prać pościel co 4-5 dni. Najzdrowsza jest pościel bawełniana, przepuszczająca powietrze. Pościel powinniśmy prać bez krochmalenia w temperaturze 60 stopni. Zalecane jest także codzienne jej wietrzenie, najlepiej na słońcu lub na mrozie. Wysokie i niskie temperatury niszczą roztocza.
Praktyczne porady, jak zaaranżować otoczenie, by zmniejszyć możliwości pojawienia się roztoczy:
- W pluszowych zasłonach, żaluzjach i tapetach łatwo gromadzi się kurz i co za tym idzie roztocza. Lepiej postawić na przyciemnione szyby,
które spełnią idealnie funkcje żaluzji. - Polakierowana podłoga jest zdrowsza niż dywany. Należy ją myć 2 razy w tygodniu wodą z płynem. Ścierki używane do mycia podłóg należy starannie wyciskać, nie używać mopa, który jest siedliskiem roztoczy.
- Należy regularnie i dokładnie odkurzać wszystkie kąty w mieszkaniu. Pamiętajmy o praniu koców, narzut, firanek i zasłon minimum raz na 2 tygodnie.
- Zadbajmy o to, by temperatura i wilgotność w mieszkaniu nie były zbyt wysokie. Jeżeli chcesz mieć klimatyzację w domu, musisz pamiętać o systematycznej wymianie filtrów i czyszczeniu całego urządzenia.
- Przecieraj ściereczką telewizor często, by nie dawać możliwości pojawienia się roztoczy.
- Nie używaj wentylatora, bo w powietrzu krążą odchody roztoczy.
- Nie trzymaj w sypialni zbyt wielu książek i bibelotów, a zwłaszcza suchych i sztucznych kwiatów, bo gromadzi się na nich kurz.
- Podczas pylenia nie otwieraj za często okien. Ograniczysz w ten sposób przedostanie się alergenów do mieszkania. W tym czasie nie susz też bielizny i pościeli na dworze.
- Sypialnia musi być wolna od zwierząt domowych.
- Nie trzymaj w sypialni kwiatów doniczkowych, bo w ziemi często rozwijają się grzyby i pleśń.
- Nie pal papierosów w sypialni.
- Nie używaj również lampek oliwnych i tzw. kadzidełek.
- W mieszkaniu powinno być chłodno i sucho, wówczas pozbędziemy się roztoczy.