Czym jest HPV

Czym jest HPV?

Czym jest HPVHPV jest wirusem brodawczaka ludzkiego. Odkrytych jest ponad tysiąc odmian tego wirusa. Zależnie od rodzaju wirusa jaki nas atakuje, na różnych częściach ciała powstają brodawki. Mogą być to brodawki na twarzy, szyi czy też rękach lub stopach. Z odkrytych wirusów ponad 40 powoduje infekcje w okolicach narządów płciowych.

Wirusy brodawczaka ludzkiego w większości wypadków nie prowadzą do powstawania nowotworów. Odkryto jednak, że niektóre typy wirusów atakujących genitalia mogą powodować raka szyjki macicy.

Przeprowadzone badania nie potwierdzają zależności pomiędzy poronieniami a infekcją brodawczaka. Tak więc przyjmuje się, że zakażenie wirusami HPV w ciąży zazwyczaj nie jest groźne dla dziecka.

W przypadku ataku brodawczaka u mężczyzn też należy liczyć się z nieprzyjemnymi objawami. Może na przykład dojść do owrzodzenia genitaliowów.

Objawy HPV

Zakażenie wirusem HPV w zdecydowanej większości przypadków daje efekty znacznie wcześniej niż pokażą się brodawki i organizm przeważnie jest w stanie sobie samodzielnie poradzić z wirusem i pokonać HPV. Jeżeli jednak wirus okaże się silniejszy możemy mieć do czynienia z takimi objawami:

  • Brodawki narządów płciowych (małe guzki lub zgrubienia, u kobiet pojawiają się najczęściej w sromie, ale mogą też ulokować się w pochwie lub okolicach odbytu; u mężczyzn gromadzą się na penisie, mosznie lub wokół odbytu; rzadko powodują dyskomfort lub ból, ale mogą swędzieć)
  • Brodawki zwykłe (szorstkie guzki pojawiające się na dłoniach, palcach oraz łokciach; są uciążliwe nie tylko ze względu na nieestetyczny wygląd, ale mogą również być bolesne i podatne na zranienia lub krwawienia)
  • Brodawki stóp (twarde, ziarniste narośla, które pojawiają się najczęściej na podeszwie stopy; powodują dyskomfort lub nawet ból utrudniający chodzenie)
  • Brodawki płaskie (lekko wypukłe zmiany, przybierające ciemniejszy od skóry kolor; pojawiają się na twarzy, szyi oraz miejscach, w których skóra została zadrapana)

Czynniki ryzyka HPV

Ryzyko zarażenie się wirusem HPVRyzyko zarażenie się wirusem HPV wzrasta wraz z dużą ilością partnerów seksualnych. To powoduje zwiększenie prawdopodobieństwa zakażenia się odmianą atakującą genitalia.

Brodawki zwykłe najczęściej występują u dzieci, natomiast brodawki stóp oraz narządów płciowych zwykle dotykają młodzież oraz młode dorosłe osoby. Osoby z problemami układu immunologicznego również są znacznie łatwiejszym celem dla wirusów a co za tym idzie o wiele bardziej są narażone na zakażenie nim.

Czynnikiem zwiększającym również ryzyko są rany i uszkodzenia skóry.

Możliwe powikłania po HPV

Wirus HPV jak już wcześniej było wspomniane ma bardzo wiele odmian. Część z nich może doprowadzić do zakażenia różnymi szczepami wirusa HPV mogą prowadzić do powstawania zmian chorobowych w obrębie jamy ustnej (migdałków, języka, podniebienia miękkiego) lub górnych dróg oddechowych (zwłaszcza krtani).

 

W przypadku kiedy dojdzie do infekcji narządów płciowych wówczas zagrożeniem jest choroba nowotworowa. Wirus może prowadzić do rozwoju nowotworów narządów płciowych, odbytu, ale też jamy ustnej oraz narządów układu oddechowego.

Rozpoznanie HPV

Jeżeli trafimy do lekarza to powinien on być w stanie dokonać diagnozy wirusa HPV na podstawie obejrzenia naszego ciała i weryfikacji objawów. W przypadku narządów płciowych gdy brodawki nie są widoczne należałoby wykonać specjalne testy diagnostyczne. Jednym z takich tekstów, które pozwalają na zdiagnozowanie infekcji jest test octowy na HPV. Dzięki przeprowadzeniu takiej diagnostyki można potwierdzić lub wykluczyć infekcję, której nie widać gołym okiem.

Bardzo ważnym elementem jest wykluczenie tego, że doszło do rozwoju komórek nowotworowych. Badaniem które pomaga to stwierdzić jest cytologia. Jeżeli boimy się tego wirusa nowoczesna medycyna daje nam możliwość przebadania naszego DNA pod kątem stopnia ryzyka. Badanie przeprowadzane jest z komórek, które pobierane są z szyjki macicy.

Jak leczyć HPV?

W zdecydowanej większości przypadków brodawki znikają samoistnie. Jednak w sytuacjach kiedy gojenie jest problematyczne i uporczywe zdecydowani warto jest wspomóc ten proces lekarstwami, które stosuje się miejscowo. Może się zdarzyć sytuacja, że krem lub maść nie przyniesie oczekiwanego efektu. W takie sytuacji lekarze mogą zdecydować o konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego. Można również wykorzystać do usuwanie takie technologie jak ciekły azot czy też  usuwanie laserem

Zapobieganie HPV

Jak już było wspominane szczepów HPV jest bardzo wiele a co za tym idzie nie ma jedne skutecznej metody, która pozwoli na zapobieganie infekcji brodawczaka ludzkiego. Z całą pewnością bardzo przydatne w profilaktyce jest dbanie o higienę. Zwłaszcza należy się dobrze pilnować w publicznych toaletach czy też na basenach. Wskazane jest unikanie ryzykownych kontaktów seksualnych. Jeżeli chodzi o brodawczaka atakującego genitalia, to dla kilu szczepów wynaleziono już szczepionki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here