Dzieci gorączkują zazwyczaj z dwóch powodów. Przyczyna gorączki zazwyczaj jest infekcja wirusowa lub bakteryjna. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku małych dzieci temperatura potrafi się zmieniać dosłownie z godziny na godzinę. Nie wpadajmy w panikę.
Pierwszym etapem jest stan podgorączkowy. Temperatura wówczas nie przekracza 36 stopni. Jest to korzystne dla organizmu. Przy takiej temperaturze układ odpornościowy jest stymulowany do zwiększonej walki. W przypadku kiedy temperatura jest wyższa, wówczas organizm już słabnie i to jest znak, że należy temperaturę obniżać. W przypadku dzieci najlepiej jest stosować delikatne leki przeciwgorączkowe.
Objawy gorączki u dzieci?
Pierwsze objawy gorączki u dziecka są łatwe do zauważanie, wcale nie jest potrzebny termometr. Najczęściej wystarczy przyłożyć rękę do czoła dziecka, aby stwierdzić, że jest ono gorące. Często zdarza się, że podczas gorączki dziecko ma czerwone wypieki na policzkach.
Gorączka u dziecka powoduje, że nasz paluszek zaczyna być marudny, może być również senny. Naturalnym objawem są załzawione oczy czy też popłakiwanie. Często dzieci skarżą się, że jest im zimo. Również częstym objawem są dreszcze.
W przypadku gdy nasze dziecko przechodzi długotrwałą infekcję samo sprawdzanie temperatury nie będzie wystarczające. Zalecane jest wówczas dwukrotne mierzenie temperatury. Rano po przebudzeniu oraz po południu. Temperaturę najlepiej jest zapisywać, aby móc pokazać lekarzowi przebieg infekcji.
W przypadku jeżeli jest to infekcja wirusowa przeważnie gorączka utrzymuje się u dziecka od trzech do pięciu dnie. Znamienne są wahania temperatury. W przypadku stałej wysokiej temperatury prawdopodobnie mamy do czynienia z infekcją bakteryjną i wówczas konieczne jest podanie antybiotyku.
Sposób mierzenie gorączki
Metoda na mierzenie gorączki jest sporo różnych.
- Pod pachą – ta metoda jest najwygodniejsza w przypadku dzieci starszych, ewentualnie cierpliwych i mało ruchliwych.
- W ustach – sposób ten sprawdza się u małych i większych dzieci; pomiar daje wynik wyższy o 0,3ºC od rzeczywistego.
- W odbytnicy – ta metoda stosowana jest najczęściej u niemowląt z uwagi na krótki czas mierzenia i szybki wynik pomiaru; końcowy wynik jest wyższy o 0,5ºC od rzeczywistej temperatury ciała.
W przypadku dzieci mocno chorych można kupić w aptece termometr, który mierzy temperaturę bez dotykania. Również w ofercie sprzedawane są termometry cyfrowe czy też specjalne paski. Zazwyczaj im szybciej uda nam się zmierzyć temperaturę u dziecka tym lepiej.
Co robić w czasie gorączki?
W momencie kiedy nasze dziecko ma podwyższoną temperaturę traci on wodę z organizmu wraz z elektrolitami. W tym wypadku należy zadbać o to, aby nasze dziecko dużo piło, nie możemy doprowadzić do odwodnienia. Do picie najlepiej jest podawać samą czystą wodę, ewentualnie z elektrolitami.
Oczywiście gorączka może powodować brak apetytu a to wpłynie na to, że dziecko nie będzie chciało przyjmować wody. Można wtedy dodać trochę cytryny i soku z malin. Rozwiązaniem mogą być również herbatki owocowe, ale bez cukru.
Jedną ze sprawdzonych i skutecznych metod na obniżanie temperatury ciała naszego dziecka są okłady. Wystarczy temperatura wody o 2 stopnie niższa niż temperatura ciała. Może też być pomocna krótka kąpiel.
Dziecko z temperaturą powinno leżeć w łóżku. Jego pokój należy regularnie wietrzyć. Temperatura w pokoju nie powinna być zbyt wysoka. Zalecana jest temperatura na poziomie 20 stopni.
Jeżeli chcemy wywietrzyć pokój dziecka to na ten czas nasze dziecko powinno pokój opuścić. Dobrze jest uruchomić w pokoju nawilżacz powietrza, dzięki temu naszemu maluchowi będzie się znacznie łatwiej oddychało. W Związku z tym, że podczas gorączki dziecko się poci pamiętaj o tym, aby zmienić mu regularnie piżamę.
Warto wiedzieć, że temperatura powoduje większe zapotrzebowanie energetyczne. Przyjmuje się, że nawet jeden dodatkowy posiłek jest wypalany w czasie gorączki. Warto zadbać o to, aby to uzupełnić.
Drgawki podczas gorączki
U młodszych dzieci, do piątego roku życia gorączka może spowodować drgawki. Zazwyczaj rodzicie myślą, że to atak padaczki. Dziecko w czasie gorączki, pręży się, sztywnieje albo traci przytomność. Nie jest to przyjemny widok, jednak warto być na niego przygotowanym ponieważ zdarza się to dość często.
Jeżeli dziecko dostanie drgawek, to najlepiej je położyć w bezpieczniej pozycji na boku, nic nie wkładać do buzi i pilnować, aby się o nic nie uderzyło. Oczywiście należy wezwać lekarza kiedy już opanujemy sytuację z drgawkami,
Jak obniżać temperaturę u dziecka?
Dzieci najczęściej gorączkują w nocy lub wieczorem. Przeważnie lek przeciwgorączkowy pozwala swobodnie dotrwać do rana. Leki należy dobierać i podawać odpowiednio do wieku oraz do masy ciała. Warto zaopatrzyć się w lekarstwa, które mają paracetamol w składzie i ibuprofen. Wówczas możemy podawać ja na przemian co kilka godzin w razie potrzeby.