Najlepiej byłoby „wyłączyć” percepcję wieczorem i umożliwić sobie regenerację w nocy. Niestety często zdarza się, że za dnia jesteśmy ogarnięci stresem. Gdy rośnie nasz wewnętrzny niepokój, spada możliwość wydajnej pracy. W rezultacie przekłada się to na trudności ze snem; wstajemy „znokautowani”, bezsilni, pozbawieni motywacji.
Relaks w ciągu dnia i spokojny sen w nocy
Nasz organizm ma „wewnętrzny zegar”, kontrolujący cykle dnia i nocy. Tak jak prawdziwy zegar, także on może się rozregulować. Niepokój, życie w stałym napięciu, wysokie wymagania zawodowe sprawiają, że trudno jest zasnąć, wydłużają się również fazy nocnych przebudzeń. Wstajemy wyczerpani i niezdolni do wytężonej pracy. Stres może się wzmagać w momencie obwiniania siebie za niepowodzenia i nowe problemy. Z drugiej strony, jeśli różne sytuacje życiowe zaburzają równowagę między czasem pracy a czasem odpoczynku, nie oznacza to „rozregulowania” zegara biologicznego. Może do niego dojść, jeśli stan niepokoju i brak snu staną się permanentne!
Na dobry początek…. nocy
W środku nocy, w fazie głębokiego snu, organizm człowieka zaprogramowany jest na relaks. Wtedy też decyduje się, czy dzień będzie udany, czy nie. Jeśli ta ważna faza nie jest zakłócona, zwykle budzimy się wypoczęci i gotowi do działania! Warto również pracować nad sposobami naturalnego zmęczenia organizmu, uwzględniając ćwiczenia fizyczne i dostęp do świeżego powietrza, np. w parku.
Nie zabieraj problemów z pracy do łóżka
Bezgraniczne zaangażowanie w sprawy pracy i zatarcie granicy między życiem zawodowym a prywatnym sprzyjają bezsenności. Wstajemy zmęczeni, nie możemy się rozbudzić ani skoncentrować na pracy. Problemy zawodowe zaczynają nas przerastać, rośnie niepokój i pogłębiają się problemy ze snem.
W tym momencie należy się zastanowić, jakie jest źródło problemów, jak odnaleźć się w trudnej sytuacji. Może przyszedł czas, aby zwolnić tempo i nie pracować ponad siły?
W sytuacji obniżonego nastroju można zastosować Nervoheel N. Ten naturalny złożony lek homeopatyczny jest zalecany w stanach napięcia psychicznego, gdy odczuwamy wyczerpanie psychiczne i nerwowe. Preparat nie daje działań niepożądanych i nie wchodzi w interakcje z innymi lekami. Pomoc przyniosą także proste techniki relaksacyjne, np. ćwiczenia oddechowe.
Czas na odpoczynek
Nie jesteśmy w stanie cofnąć rozwoju cywilizacji ani zatrzymać codziennej lawiny informacji. Możemy natomiast zadbać o własne zdrowie i spróbować przełożyć słabości na zapał do życia i energię do działania! Załączamy kilka wskazówek, w jaki sposób możemy to uczynić.
- Poznaj swój zegar biologiczny i znajdź czas na sen (niektórzy z nas są nocnymi markami, inni rannymi ptaszkami – słuchajmy organizmu, gdy podpowiada nam, kiedy jest najlepszy czas na sen i aktywność)
- Każdego dnia postaraj się znaleźć czas tylko dla siebie, gdy nikt i nic nie zaprzątnie Twojej uwagi
- Wytyczaj sobie cele i realizuj je, ale nie kosztem zdrowia (tak, urlop bez ciągłych telefonów z biura jest potrzebny)
- Szanuj swój czas i staraj się wykorzystać wolne chwile na relaks (formę relaksu dopasuj do swoich potrzeb, rób to, co lubisz)
- Ciesz się z każdego małego sukcesu
- Uprawiaj ulubiony sport, przebywaj na powietrzu
- Ogranicz używki, takie jak kofeina i alkohol
- Przestrzegaj indywidualnej diety, nie najadaj się przed snem.