Operacja zatok wykonana metodą endoskopową
Rozwijająca się współcześnie technologia to także nowoczesne metody wykonywania zabiegów oraz przeprowadzania badań. Do takich należy także endoskopowa operacja zatok określana jako nowoczesny sposób leczenia zapalenia zatok przynosowych o charakterze przewlekłym. Specyfika zabiegu polega na usuwaniu błony śluzowej, które w zdecydowany sposób odpowiada za to, że dochodzi do blokowania zatok. W literaturze medycznej wskazuje się, że zabieg cechuje mała inwazyjność, co jest związane między innymi z faktem, że nie ma konieczności wykonywania nacięć w samym obszarze twarzy. W związku z tym zabieg cechuje się także tym, że nie wymaga konieczności dłuższego pobytu w szpitalu, brak jest utrzymujących się przez dłuższy czas dolegliwości związanych z bólem.
Podstawowe informacje o zabiegu
Zabieg endoskopowej operacji zatok jest przeznaczony głównie dla pacjentów, u których zostało stwierdzone przewlekłe i bardzo dla nich dokuczliwe zapalenie zatok przynosowych.
Celem zabiegu jest chorej błony śluzowej, która zmieniła swoją strukturę i stała się bardzo uciążliwa ze względu na blokowanie ujść z obszaru zatok przynosowych. Stan chorobowy poprzedzający podjęcie decyzji o zabiegu to przede wszystkim blokowanie odpływu wydzieliny, co wraz z upływem czasu przyczynia się do wytworzenia się stanu zapalnego. Ponadto celem zabiegu jest utworzenie przez lekarza specjalistę specjalnego połączenia między jamą nosową a zatokami przynosowymi, co daje możliwość ich udrożnienia, a w konsekwencji ułatwia pacjentowi oddychanie i ogólne funkcjonowanie.
Do przeprowadzenia zabiegu lekarz wykorzystuje bardzo zaawansowane technologicznie endoskopy optyczne, a także specjalistyczne narzędzia służące do zabiegów i operacji z zakresu mikrochirurgii. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest precyzyjne przeprowadzenie zabiegu dotyczące pozbycia się koniecznych do usunięcia zmian zapalnych, które są dokuczliwe i wywołują szereg trudności z prawidłowym oddychaniem u pacjentów.
Przygotowanie do zabiegu
Osoby, które myślą o zabiegu endoskopowej operacji zatok, powinny przede wszystkim skonsultować swój stan z lekarzem laryngologiem, który zbada stan zatok oraz określi stan pacjenta. W pierwszej kolejności specjalista skieruje przyszłego pacjenta na RTG zatok, dzięki któremu będzie mógł ocenić ich stan, a także ustosunkować się do stopnia zaawansowania choroby, co jest związane także z koniecznością ustalenia, jak rozległe są zmiany chorobowe. W szczególnych przypadkach specjalista może zlecić wykonanie dodatkowych badań, do których należy przede wszystkim tomografia komputerowa nosa oraz zatok przynosowych.
W kolejnym etapie przygotowania do zabiegu lekarz specjalista konsultuje pacjenta z anestezjologiem w celu zbadania, czy nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań do tego, by operacja mogła odbyć się przy ogólnym znieczuleniu. Przed zabiegiem koniecznym jest również wykonanie trzech badań podstawowych, jakimi są: wyniki krwi, RTG klatki piersiowej oraz jej EKG.
Elementem przygotowania do endoskopowej operacji zatok jest także podjęcie koniecznych czynności przez samego pacjenta, do których należy z pewnością zaprzestanie jedzenia na sześć godzin przed planowanym jej wykonaniem. Dodatkowo na około od czterech do sześciu godzin powinno zaniechać się przyjmowania jakichkolwiek. Ponadto każdy z pacjentów musi zostać poinformowany o tym, że trzy dni przed operacją musi zaprzestać zażywania jakichkolwiek leków przeciwkrzepliwych, do których zalicza się między innymi aspirynę.
Przebieg endoskopowej operacji zatok
Podstawę wiedzy na temat wykonywania tego rodzaju operacji stanowi fakt, że musi być ona przeprowadzona w znieczuleniu ogólnym, co jest związane z koniecznością wcześniejszych konsultacji u lekarza anestezjologa. Po znieczuleniu pacjenta do jego jamy nosowej lekarz specjalista wprowadza sondę i na podstawie obrazu wyświetlanego na monitorze dokonuje oceny zachyłków oraz ujść zatokowych, a także tkanek blokujących zatoki będących już w znacznym stanie zaawansowania chorobowego. Podczas zabiegu część śluzówki, na której widoczne są zmiany, ulega usunięciu za pomocą narzędzi mikrochirurgicznych.
Usunięcie, utrudniających oddychanie tkanek, przywraca drożność zatok, ale przede wszystkim pozwala na odbudowanie błony śluzowej, co ma także wpływ na wentylację zatok. Po zakończonej operacji pacjentowi zakłada się tamponadę, czyli specjalny opatrunek, z którym powinien chodzić przez dwa dni.
Czas po zabiegu
Każdy pacjent, poddający się endoskopowej operacji zatok, powinien pamiętać o tym, że czeka go dwudniowa hospitalizacja i noszenie tamponady, która po dwóch dniach od zakończenia zabiegu zostaje usunięta. Po zabiegu konieczna jest także stała kontrola lekarska związana z koniecznością przeprowadzenia zabiegów prowadzących do całkowitego oczyszczenia jamy nosowej, a także jej obkurczenia. Jednocześnie z dodatkowymi zabiegami wprowadza się farmakologię w postaci koniecznych do przyjmowania sterydów.
Ponadto należy też dodać, że po zakończonej operacji pacjent musi przebywać przez tydzień w domu, a także unikać wszelkiego rodzaju wysiłku fizycznego. Obowiązkowe jest również płukanie nosa specjalistyczną substancją, jaką jest roztwór chlorku sodu.
Endoskopowa operacja zatok to szansa dla pacjentów uskarżających się na chroniczne zapalenie zatok. Dziewięćdziesiąt procent pacjentów potwierdza, że przeprowadzona operacja przyczyniła się do poprawy ich ogólnego stanu.