Diagnoza uzależnienia od alkoholu

Pomimo tego, że alkohol jest substancją powszechnie dostępną i legalną, najlepszym rozwiązaniem dla każdego byłoby trzymanie się od niego z daleka lub ograniczenie spożycia do minimum. Niestety coraz więcej osób boryka się z chorobą alkoholową, jednak wiele z nich nie zdaje sobie z tego sprawy – wypiera się choroby lub ukrywa z piciem. Praktycznie każdy może stać się alkoholikiem, wpływ na to ma wiele czynników. Po alkohol sięga się już w coraz młodszym wieku, a problem może dotyczyć obu płci. Zaczyna się od picia w towarzystwie na imprezach i domówce, a może skoczyć na ukrywaniu i samotnym sięganiu po alkohol.

Główne oznaki alkoholizmu

W zależności od fazy alkoholizmu można mówić o pojawieniu się innych objawów. Warto wiedzieć, że wiele osób świetnie radzi sobie z pozostawaniem w ukryciu, maskując swoje uzależnienie. W pierwszych stadiach choroby alkoholowej bliskie osoby mogą nawet nie dostrzegać żadnych niepokojących zmian. Zachowanie alkoholika może być nawet z pozoru normalne, a sam alkoholik jest przekonany o braku problemu i sprawowaniu nad wszystkim kontroli. W przypadku alkoholizmu pojawia się głód alkoholowy, czyli wewnętrzne poczucie przymusu spożycia alkoholu. Alkoholik nie może wręcz wyobrazić sobie życia bez swojego nałogu. Sama myśl o tym, że mogłoby go zabraknąć, wzbudza w nim paniczny lek. Borykając się z chorobą alkoholową, traci się kontrolę nad piciem, niemalże niemożliwe staje się przerwanie w porę. Alkohol staje się dla alkoholika najważniejszy, zaniedbuje swoje obowiązki, rodzinę, wygląd. Pojawiają się problemy z pamięcią, traceniem kontroli nad ciałem i własnymi czynami. Dzień rozpoczyna się od alkoholu, jego spożycie staje się najważniejsze. Każda próba odstawienia kończy się wystąpieniem szeregu nieprzyjemnych objawów. Pojawia się Alkoholowy Zespół Abstynencyjny, z czym wiąże się uczucie niepokoju i rozdrażnienia, nudności i wymioty, majaczenie, halucynacje, biegunki, drżenie mięśni, zaburzenia świadomości.

Zmiany pojawiają się także w wyglądzie alkoholika. Nadmierna konsumpcja alkoholu odbija się niekorzystnie na skórze, która staje się poszarzała, pokryta zmarszczkami. Typowymi objawami są obrzęk twarzy, zaczerwienienie oczu. Alkoholik chudnie, staje się wręcz wychudzony, traci przede wszystkim masę mięśniową. Bardzo często pojawiają się zachowania agresywne, szczególnie jeśli ktoś próbuje zwrócić uwagę na problem z alkoholem i pomóc w walce z uzależnieniem. Na początku alkohol działa odprężająco i sprawia przyjemność, ale z czasem staje się trucizną wyniszczającą organizm w coraz większym stopniu, stąd pojawienie się szeregu nieprzyjemnych dolegliwości. W ostatniej fazie można mówić już o chronicznym alkoholizmie, piciu praktycznie bez przerwy, niemożności odstawienia alkoholu.

Co można zauważyć u osoby uzależnionej?

Diagnoza uzależnienia od alkoholu zawsze wymaga indywidualnego podejścia, bo nie każda osoba pijająca alkohol często lub w dużych ilościach jest uzależniona. Konieczne może okazać się wykonanie odpowiednich badań, w tym laboratoryjnych i obrazowych, aby można było prawidłowo zdiagnozować chorobę alkoholową. Przeprowadzane są też wielorakie testy, niektóre z nich można wykonać nawet samemu, aby sprawdzić, czy nie ma się problemu z alkoholem. W diagnozowaniu choroby alkoholowej istotny jest wywiad nie tylko z pacjentem, ale też osobami z jego otoczenia. Pod uwagę brany jest stan zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Chorobę alkoholową podejrzewa się w przypadku osób borykających się z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, porannymi nudnościami, żółtaczką, schorzeniami wątroby, zapaleniem trzustki. Z objawów somatycznych wymienić można też częste urazy głowy i żeber, siniaki. Na uzależnianie od alkoholu wskazują objawy neurologiczne typu drgawki, zaburzenia równowagi. Jeżeli na twarzy pojawiają się obrzęki i zaczerwienienie, popękane naczynka krwionośne, również może wskazywać to na nadużywanie alkoholu. U osoby uzależnionej obserwuje się nadciśnienie tętnicze, tachykardię, wyniszczenie organizmu, anemię. W celu postawienia diagnozy wykonuje się też badanie psychiatryczne, szczególnie przy zgłaszaniu objawów w postaci lęku, problemów ze snem, stanów lękowych, drażliwości, agresywnych zachowań, urojeń, omamów, zaburzenia pamięci i koncentracji.

___________________________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości ośrodka leczenia alkoholizmu – Terapie Tu i Teraz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here