toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa, czyli jad kiełbasiany, jest to neurotoksyna wytwarzana przez niektóre bakterie beztlenowe. Wytwarzana jest przez bakterie beztlenowe zawarte w jadzie kiełbasianym. Jest jedna z najsilniejszych znanych toksyn w warunkach naturalnych wytwarzana jest w glebie osadach z dna morskiego oraz niewłaściwie wytwarzanych i przechowywanych konserwach mięsnych, rybnych i jarzynowych. Znaczenie dla zdrowia człowieka ma kilka rodzajów tej toksyny o różnym stopniu toksyczności. Toksyna botulinowa stosowana w odpowiednich dawkach znalazła zastosowanie terapeutyczne.  Mimo że może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia, to stosowana odpowiednich dawkach i proporcjach i pod okiem lekarza staje się lekiem wykorzystywanym z powodzeniem w medycynie estetycznej. Toksyna botulinowa, wykorzystywana w medycynie, produkowana jest z wyizolowanych szczepów bakterii, oczyszczana i pakowana próżniowo w ściśle określonych dawkach.

Stosowanie niewielkich, dokładnie określone dla pacjenta ilości gwarantuje bezpieczeństwo zabiegu. W zależności od szczepu bakterii rozróżnia się siedem typów toksyn botulinowych oznaczanych kolejnymi literami alfabetu (A, B, C1, D, E, F i G)

Jak działa toksyna botulinowa?

Mięśnie połączone są z mózgiem za poprzez układ nerwowy, stanowiący złożoną sieć długich komórek neuronów. Neurony przekazują informacje wykorzystując sygnały elektryczne lub chemiczne.  Sygnały chemiczne przechodzą między neuronami i mięśniami za pośrednictwem wyspecjalizowanych połączeń łączących komórki (synaps). Sygnał chemiczny w przypadku skurczu mięśni przekazywany jest za pomocą neurotransmitera o nazwie acetylocholina. Gdy neuron otrzymuje komunikat od układu nerwowego, inicjuje skurcz mięśni, acetylocholina uwalnia się i przechodzi przez synapsy do włókien mięśni. Toksyna botulinowa hamuje wydzielanie acetylocholiny w połączeniach nerwowo-mięśniowych mięśni szkieletowych. Dochodzi do zahamowania przekazywania impulsów nerwowych, a w rezultacie do paraliżu mięśni. Zjawisko zahamowania uwalniania acetylocholiny w obrębie synapsy nerwowo-mięśniowej wywołane jest poprzez zastosowanie toksyny botulinowej typu A. Dzięki swoim własnościom w oddziaływaniu na mięśnie toksyna botulinowa jest szeroko stosowana w medycynie estetycznej i kosmetologii pod nazwą handlową Botoks.

 Zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie

Właściwości toksyny botulinowej wykorzystuje się w leczeniu  stanów chorobowych, które charakteryzują się nadmiernym i nieprawidłowym napięciem mięśniowym jak na przykład w przypadku: nadmiernej potliwości, nadmiernej spastyczności , ciężkich przypadków migreny, kurczu powiek, połowiczym kurczu twarzy, zezie, schorzeniach związanych z tikami nerwowymi, kręczu karku, stopie końsko-szpotawej i wiele innych.  Rozluźniające mięśnie działanie toksyny botulonowej z dużym powodzeniem wykorzystuje się w medycynie estetycznej do redukcji procesów starzenia wygładzania zmarszczek, korekty płaszczyzn czoła, wygładzania rysów twarzy korekty blizn i w leczeniu nadmiernej potliwości. Zabiegi z użyciem botoksu ze na swoją skuteczność wykonuje wiele placówek medycznych jak na przykład Centra Medycyny Estetycznej Scanmed Group, a z zabiegów korzysta również wielu panów dbających o nienaganny wygląd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here