Codzienne życie z niewydolnością nerek

Tak jak jest wiele przyczyn rozwinięcia niewydolności nerek, tak również w różnym stanie są pacjenci, którzy z tą niewydolnością muszą się borykać na co dzień. Ich wyzwania dnia codziennego obejmują zarówno kwestię odpowiedniego żywienia, kontroli w zakresie przyjmowanych leków czy terminów dializ, jak i organizowania życia z uwzględnieniem wyzwań czy ograniczeń, które może generować choroba.

Dostosuj dietę do swoich potrzeb

Niewydolność nerek, której stadium nie wymaga jeszcze dializoterapii, pociąga za sobą konieczność ograniczenia w diecie białka. W wielu przypadkach samodzielne zorganizowanie diety może okazać się problematyczne, dlatego warto wówczas skorzystać z pomocy dietetyka klinicznego. Przygotuje on odpowiednio skomponowany plan żywieniowy lub przekaże niezbędne wskazówki, dzięki którym będzie możliwe samodzielne zarządzanie dietą.

U pacjentów dializowanych ilość białka w diecie powinna być wyższa niż w okresie przed włączeniem terapii nerkozastępczej. Osoby dializowane, zwłaszcza te w wieku starszym, często narażone są na niedożywienie (zwłaszcza jakościowe), dlatego warto zwrócić uwagę nie tylko na ilość protein w diecie, ale także na ogólną jakość tej diety..

Czasem zachodzi również konieczność ograniczenia płynów. W tym przypadku również powinno to zostać skonsultowane zarówno z lekarzem, jak i dietetykiem.

Ustalaj harmonogram miesiąca zgodnie z cyklem leczenia

Regularna dializoterapia u pacjentów, którzy jej wymagają, jest kluczowa i nie można jej zaniedbywać czy zgłaszać się na nią w bliżej nieokreślonych terminach. Ustal z góry harmonogram tygodniowy czy miesięczny swojej pracy oraz innych działań, rozpoczynając od uwzględnienia w nim dializoterapii. Pamiętaj o tym, że tuż po dializach możesz czuć wyczerpanie czy osłabienie, więc nie planuj wymagających aktywności na ten dzień. Weź pod uwagę dializy planując również wakacyjny wypoczynek czy inne dłuższe wyjazdy. Sprawdź, w jakich miejscach możesz je wykonać, będąc poza swoim stałym miejscem zamieszkania.

Nie zapominaj o aktywności fizycznej

Rekreacyjna aktywność fizyczna jest jak najbardziej polecana dla osób z niewydolnością nerek. Ćwiczenia należy dostosować do swojego stanu zdrowia oraz potrzeb funkcjonalnych. Aktywność nie tylko pozytywnie wpływa na gospodarkę lipidową, węglowodanową czy układ sercowo-naczyniowy, ale również na samopoczucie.

Niewydolność nerek w przebiegu choroby rzadkiej

Schorzenia rzadkie, które dotyczą mniej niż 5 na 10 tysięcy, osób często manifestują się poprzez objawy z wielu narządów i układów – jednym z takich symptomów mogą być problemy z nerkami czy pojawiająca się z biegiem czasu niewydolność nerek. Trudność wciąż sprawia diagnostyka chorób rzadkich, która często trwa długie lata, przez co chorzy nie otrzymują odpowiedniego dla nich leczenia. Rozwiązania tworzone przez Fundację Saventic mają na celu skrócenie ścieżki diagnostycznej pacjenta. Każdy, kto podejrzewa u siebie chorobę rzadką, może skorzystać z bezpłatnej pomocy Fundacji, której elementem jest analiza danych medycznych w poszukiwaniu symptomów świadczących o możliwości występowania schorzenia rzadkiego. Po więcej informacji na temat działań Fundacji i samego wsparcia dla pacjentów wejdź na stronę Fundacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here