Terroryzują nas w środku nocy przerażającymi obrazami, które są jak żywe i wydają się zbyt realne, powodując, że nasze serca biją mocniej, a nasze ciała ociekają potem. Zmuszają niektórych z nas do przeżywania ponownie wypadków samochodowych, pożarów domów i innych traumatycznych wydarzeń, podczas gdy inni starają się unikać potworów lub duchów.
Nagle budzimy się i możemy odetchnąć z ulgą, zdając sobie sprawę, że to był tylko koszmar.
Osoby, które przeżyły traumę – szczególnie osoby cierpiące na zespół stresu pourazowego (PTSD) – częściej doświadczają koszmarów. W rzeczywistości, podczas gdy tylko 2,5 do 10 procent dorosłych doświadcza koszmarów sennych, według, aż 90 procent osób z PTSD zgłasza „niepokojące sny w pewnym stopniu przypominające rzeczywiste traumatyczne wydarzenie”.
Badania koszmarów
Osobno w badaniu cytowanym przez National Center PTSD, ponad 50 procent weteranów wojny w Wietnamie z PTSD stwierdziło, że doświadczali koszmarów „dość często”, podczas gdy tylko 3 procent cywilów stwierdziło podobnie.
„Jeśli dojdzie w życiu do traumatycznego wydarzenia, ludzie ci będą częściej doświadczać koszmarów sennych”, naukowcy mówią wyjaśniając te sny, że koszmary są postrzegane jako sposób przetwarzania negatywnych doświadczeń przez mózg w celu obniżenia emocji.
„Koszmar z PTSD przypomina świat na jawie. Tyle, że dzieje się to naprawdę, jest to zazwyczaj naprawdę przerażające ”, wyznała to na swoim kobieta cierpiąca na zespół, wytłumaczyła, że cierpi na tę chorobę z powodu przemocy domowej.
„Moje koszmary obracają się wokół duszenia lub wpychania kciuków do moich oczu. To uczucie jest nie do odróżnienia od prawdziwego ataku. Czuję, że nie mogę wówczas oddychać. Kiedy się budzę, mój mózg i ciało wciąż reagują na koszmar, jakby to były prawdziwe wydarzenia ”..
Problemy psychiczne a koszmary
Koszmary mogą być również związane z innymi diagnozami psychiatrycznymi, takimi jak depresja lub bezsenność. Może to dotyczyć również dzieci. Według fundacji zajmującej się badaniem snu, mniej więcej 10 do 50 procent dzieci doświadcza koszmarów sennych.
„To, co stresuje dziecko, jest całkiem innym stresem niż u dorosłego” – koszmary dziecięce zwykle wywoływane są przez utratę zwierzaka lub odejście od przyjaciół.
Badając mózgi osób cierpiących na idiopatyczne naukowcy w Montrealu, wskazali, że „występują anomalie w płatach czołowych … w regionach, w których „hamuje się” nadmierne emocje, które mogą być aktywowane przez obaszr odpowiedzialny za eksplozję emocji, skoncentrowany jest on w ciele modzelowatym ”, jest to część mózgu, która pomaga nam przetwarzać emocje, między innymi takie jak strach.
Brak snu może dotyczyć zarówno osób cierpiących na koszmary pourazowe, jak i idiopatyczne. Koszmary te zwykle wywołują bezsennośc, ponieważ zasypianie po doświadczeniu przerażającego snu może być trudne. Niedobór snu ma wpływ na szereg problemów zdrowotnych, takich jak przyrost masy ciała, wysokie ciśnienie krwi, negatywnie wpływa na pamięć krótko- i długoterminową, zmiany nastroju, słaba równowaga i inne działania niepożądane.
W skrajnych przypadkach częste koszmary mogą „znacznie zwiększyć ryzyko samobójstwa”.
Badanie przeprowadzone w 2017 Przez naukowców z University of Turku w Finlandii potwierdziło wyniki profesora Neimana, stwierdzając, że częste koszmary zwiększają ryzyko samobójstwa zarówno u osób z PTSD, jak i bez niego. W innym badaniu z tego samego roku odkryto również koszmary senne „czasowo związane ze zwiększoną skłonnością do samobójstw”.
Są również dobre wieści: ci, którzy doświadczają częstych koszmarów – zarówno z przyczyn idiopatycznych, jak i pourazowych – mogą zaznać ulgi bo koszmary w końcu miną po zażyciu lekarstw.
Prazosin, lek, który początkowo został opracowany w celu leczenia wysokiego ciśnienia krwi, według badaczy, był skuteczny, szczególnie u osób cierpiących na koszmary senne wywołane PTSD.
Inne leczenie, terapia próbami obrazowymi, jest użyteczną formą leczenia, która pomaga pacjentom „zastąpić” swoje negatywne sny bardziej pozytywnymi.
„Twój mózg uczy się tworzyć negatywne scenariusze, ale możesz go zastąpić czymś bardziej pozytywnym, nie jest to negatywne ani niepokojące” – powiedział profesor Germain. Pacjenci ucząc się podczas terapii prób zdjęciowych uczą się tworzyć „nowy scenariusz marzeń” lub zasadniczo ponownie opracowują powtarzający się koszmar zmieniając jego obraz. Po takiej terapii pacjenci W większości przypadków zaczynają spać w nocy i przestają mieć koszmary. Niektórzy ludzie zaczynają mieć podobne sny do koszmaru, ale to ich już nie budzi.
Ogólnie rzecz biorąc, sny – w tym koszmary senne – wciąż oszałamiają profesjonalistów, pozostając „prawdziwą tajemnicą dla naukowców i chociaż istnieją teorie, dlaczego śnimy, nikt nie jest tego pewien.
Gdy ludzie zaczną zwracać uwagę na swoje sny, otwiera się cały świat. Marzenia senne mogą odnosić się do całego naszego świata, do tego co dzieje się w społeczności, polityce, czy też społecznie lub ekonomicznie. Sny mogą być odzwierciedleniem tego, jak ludzie postrzegają swoje życie.