Cała prawda o katarze u dzieci

Zapelenie błony śluzowej nosa jest jedną z najczęściej występujących chorób wieku dziecięcego.

Większość dzieci przeziębia się aż 8-9 razy w ciągu roku, a niewielki procent (1-2%) przeziębień wikła się zakażeniem bakteryjnym, wskutek czego może wywiązać się zapalenie zatok przynosowych, zapalenia ucha środkowego, oskrzeli czy płuc. Zachodzi wówczas potrzeba wdrożenia antybiotykoterapii.

Wirusowy czy bakteryjny?

Infekcje wirusowe są przenoszone drogą kropelkową i wywołują je najczęściej rynowirusy, adenowirusy, wirusy grypy iparagrypy. Katar o podłożu wirusowym leczymy objawowo m.in. lekami obkurczającymi naczynia błony śluzowej nosa (pochodne imidazolowe), roztworami wody morskiej iinhalacjami pary wodnej z dodatkiem olejków eterycznych.Najbardziej znane pochodne imidazolowe – ksylometazolinę, oksymetazolinę i nafazolinę stosujemy przez 3-5 dni, ponieważ przyjmowane dłużej mogą prowadzić dowtórnego obrzęku błony śluzowej nosa.

Katar może być również wywoływany przez bakterie (np. Streptococcus pneumoniae, Moraxella catarrhalis i Haemophilus influenzae), ale zazwyczaj to zakażenia wirusowetorują drogę zakażeniom bakteryjnym.Zmiana charakteru kataru z przejrzystego i wodnistego na żółty i gęsty, najczęściej jest objawem walki organizmu z toczącą się infekcją. Natomiast przy katarze bakteryjnym dochodzi do wytwarzania ropy (zielono-żółta wydzielina) oraz dołączają się objawy ogólne w postaci pogorszenia ogólnego stanu zdrowia, gorączki i kaszlu.

Katar w przebiegu infekcji wirusowej ustępuje zwykle po 7-10 dniach. W trakcie trwania choroby dziecko powinno być leczone objawowo i bacznie obserwowane. Stosując leki pamiętajmy o ograniczeniu ich ilości do zbędnego minimum, nawilżajmy powietrze i starajmy się zapewnić optymalną temperaturę w pokoju nieprzekraczającą 20 °C.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here