Alergie bywają bardzo różne, mają różne odmiany i typy. Jedną z nich jest tak zwana alergia kontaktowa. Jest ona nadwrażliwością organizmu na niektóre chemiczne cząsteczki a reakcja alergiczne jest reakcją naszego systemu immunologicznego. Dlaczego tak się dzieje? Nasz system odporności też się może pomylić i tak właśnie jest w tej sytuacji, błędnie identyfikuje on zagrożenie i uznaje te cząsteczki za szkodliwe. Według wszelkich danych bardzo często, właściwie uważa się, że najczęściej alergia kontaktowa wywoływana jest przez kobalt. Alergia ta daje zmiany na skórze. Przeważnie alergii na kobalt towarzyszą także inne alergie na metale jakimi są nikiel i chrom.
Czym jest alergia kontaktowa i jakie są jej objawy
Najprościej rzecz ujmując alergia kontaktowa to nadwrażliwość naszego organizmu na określone substancje, zazwyczaj są to substancje chemiczne o bardzo małej masie oraz również zaliczymy do tej grupy proteiny. Alergia kontaktowa jak sama nazwa sugeruje wywoływana jest w momencie kiedy czynnik uczulający będzie miał bezpośredni kontakt z naszą skórą. Podobne efekty mają również inne alergie, jednak sposób ich powstawania jest odmienny.
Alergia kontaktowa powoduje najczęściej zapalenie skóry, dochodzi do niego zaraz po kontakcie skóry z odpowiedzialnym za naszą alergię czynnikiem. Czasami zdarza się tak, że oprócz objawów skórnych mamy towarzyszące objawy jak zapalenie spojówek, obrzęk ust i języka. Zdarzają się również bardziej nieprzyjemne jak na przykład występujące znacznie częściej u kobiet zapalenie miejsc intymnych. Alergia kontaktowa często również powoduje takie objawy jak pokrzywki czy też objawy astmy oraz często spotykane nieżyty nosa. Czasami trudno jest jednoznacznie określić, co jest powodem alergii.
Według badań, aż czterdzieści procent populacji dorosłych osób jest dotkniętych problemem kontaktowej alergii. Jeżeli chodzi o dzieci to tutaj ten wskaźnik dochodzi do 30%. Jeżeli chodzi o to, co najczęściej nas uczula ro znajdziemy na tej liście wcześniej wspomniane nikiel i chrom oraz oczywiście kobalt. Warto wiedzieć, że zdecydowanie częściej reakcje alergiczne na te metale zdarzają się u kobiet niż u mężczyzn. Również według badań duży wpływ na alergie ma sposób pracy i wiele osób mających wyprysk zawodowe jest bardziej podatnych na alergie kontaktowe.
Jak przebiega alergia n kobalt?
Jeżeli chodzi o przebieg alergii kontaktowej na kobalt oraz inne metale (chrom i nikiel) zazwyczaj ma bardzo charakterystyczny przebieg. Zmiany skórne są wyraźne i nadwrażliwość na te substancje objawia się wypryskami na skórze, która dzielona są na kilka faz i przedstawiają się one następująco.
- Faza rumieniowo-obrzękowa, dla której charakterystyczne jest zaczerwienienie i obrzęk skóry. Występuje ona zaraz po bezpośrednim kontakcie z alergenem.
- Faza wysiękowa, dla której charakterystyczny jest wysięk ropny lub wodnisty.
- Faza strupienia, która charakteryzuje się powstawaniem strupów, które zazwyczaj są żółte i przezroczyste (rzadziej ropne).
- Faza złuszczania, która stanowi oczyszczenie naskórka z czynnika uczulającego.
- Faza gojenia, nazywana również rumieniem resztkowym, charakteryzuje się utrzymującym się zaczerwienieniem w obrębie kontaktu alergenu ze skórą
Czy mam alergie na kobalt?
Jeżeli mamy podejrzenia, że nasz organizm reaguje alergicznie na kobalt musimy udać się do alergologa. To on na podstawie rozmowy z nami oraz obejrzeniu wyprysku na skórze będzie podejmował decyzje co dalej. Często jednak bez dalszych badań nie jest możliwe określenie, czy mamy do czynienia konkretnie z nadwrażliwością na metale ciężkie, wynika to z faktu, że bardzo często wizualnie alergia na metale wygląda podobnie do innego rodzaju alergii. Celem wykluczenie lub potwierdzenie określonych alergii należy wykonać testy skórne inaczej nazywane testami płatkowymi.
Badanie polega na tym, że na skórze umieszczany jest alergen na okres dwóch dób. W tym czasie obserwuje się zachodzące reakcje na skórze w różnych dostępach czasu. Test płatkowy zazwyczaj jest umieszczany na skórze pleców. Jeżeli chcemy mieć dokładniejsze wyniki to powinniśmy wykonać testy śródskórne, które są bardziej precyzyjne. Czasami wykonuje się również testy tak zwanej prowokacji doustnej.
Czego unikać?
Jeżeli mamy już pewność, że jesteśmy alergikami i uczula nas kobalt, to powinniśmy wprowadzić w życie kilka zasad oraz wiedzieć czego warto unikać, aby nie utrudniać sobie życia. Pierwszym i częstym problemem są farby, którym malowana jest porcelana. Część środków czystości ma w sobie również kobalt. Zdarza się, że alergię może wywołać na przykład Implanty wstawiony u stomatologa. Często substancje chemiczne, które przyśpieszają wysychanie farb. Również powinniśmy unikać sztucznej biżuterii, past do butów czy też niektórych kosmetyków. Lista jest dość długa.