Alergia na alkohol

Alergie bywają różne, jedne mniej a drugie bardziej popularne. Jedną z takich, o której rzadziej się słyszy jest alergia na alkohol. Osoby cierpiące na to schorzenie skarżą się na dolegliwości związane w głównej mierze ze zmianami skórnymi. Zmianą takim często towarzyszy świąd oraz uczucie gorącej skór. Oprócz dolegliwości związanych ze skórą osoby z alergią skarżą się na dolegliwości ze strony oczu (świąd, przekrwienie spojówek, łzawienie). Oprócz problemów z oczami w dalszej kolejności są problemy z świądem nosa lub z wyciekami z niego. Często też objawem jest kichanie. Zdarza się również, że osoba z alergią reaguje obniżeniem ciśnienia krwi. W skrajnych przypadkach alergia może mieć trudny przebieg włącznie z zagrożeniem życia.

Alkohol który uczula najczęściej

Jak była mowa we wstępnie, alkohol też może powodować w naszym ciele reakcje alergiczne. Jeżeli mielibyśmy wskazywać alkohole, które się do tego przyczyniają najbardziej to zdecydowanie orzemy powiedzieć, że czysta wóda do reakcji uczuleniowych przyczynia się niezmiernie rzadko. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach jest ona powodem zaostrzenia się objawów astmy. Kolejne alkohole, które bardzo rzadko wpływają na alergie to białe wina oraz szampan.

Uważane za zdrowe wino czerwono jeżeli chodzi o alkohole jest tym, które dość często przyczynia się do reakcji alergicznych. Również piwo jest dość częstym alergenem. Jeżeli chodzi o wino, to warto jest wiedzieć, że wino w swoim składzie ma wiele alergenów pochodzących od owoców jak i drożdży. Wino jest również powodującym różne rekcje jak kichanie czy wykwity skórne miejscem, w którym schowały się histaminy. Jeżeli u kogoś zauważymy reakcję alergiczną na piwo, to pierwszym podejrzanym w takiej sytuacji są drożdże piwne, chmiel oraz oczywiście pszenicę.

Reakcje alergiczne i niealergiczne po alkoholu

Zapewne wiele osób się zastanawia co takiego może być w alkoholu, że dochodzi do alergii. W przypadku wielu alkoholi sprawa jest dość prosta. Mają one w swoim składzie na przykład w winach owoce. W piwie często alergenem jest chmiel. Również drożdże nie są obojętne dla naszego organizmu. W przypadku wódki dochodzi do alergii za sprawa ziemniaków, zboża czy też ryżu.

Jeżeli chodzi o reakcje niealergiczną to powodują je wspomniane wcześniej związki sulfitów, histamina i tyramina.

Warto pamiętać o tym, że alkohol poszerza nasze naczynia krwionośne w skórze, a to jest czynnikiem, który wspomaga zmiany skórne jak na przykład pokrzywka czy inne obrzęki skórne.

Wpływ alkoholu na organizm

Alkohol we wszelkich różnych odmianach może czasami doprowadzić do zmian w naszych komórkach. Poprzez gwałtowne uwolnienie się ziarnistości w komórkach tucznych dochodzi do uwalniania się między innymi histaminy. To powoduje powstawanie typowych dla alergii dolegliwości jak na przykład (np. pokrzywka, kichanie, świąd nosa, świąd oczu, kaszel).

Jednak wcale nie musimy spożywać alkoholu, aby doszło u nas do reakcji alergicznej. Warto jest wiedzieć, że do reakcji może doprowadzić alkohol będący w składzie kosmetyków czy też na przykład w lekarstwach. Jest to o tyle ważne informacja, że uważa się, że alkohol może pogarszać stan osób chorych na astmę.

Osoby nadużywające alkoholu cierpią na tak zwaną odwróconą tolerancję. W ich wypadku można zauważyć znaczny spadek tolerancji na spożywany alkohol. Zwłaszcza widoczne jest to u osób uzależnionych, które mają bardzo dużą tolerancję, jednak po znacznym uszkodzeniu wątroby u takich osób zauważalny jest znaczny spadek tolerancji na alkohol.

Jak radzić sobie z problemem

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z rekcjami alergicznymi czy też niealergicznymi warto jest zauważyć, że do wyleczenie się i unikania niepożądanych reakcji naszego organizmu najmądrzejszym postępowaniem będzie całkowite unikanie alkoholu, który powoduje u nas takie reakcje i powoduje nadwrażliwość.

Czasami bywa tak, że objawy są bardzo uciążliwe i wówczas dobrze jest jakoś uśmierzyć te nieprzyjemne uczucia. W takiej sytuacji można sięgnać po lekarstwa przeciwalergiczne. Leki wielu typów łagodzą dolegliwości alergii jak zapalanie błony śluzowej nosa czy też ograniczając świąd skóry. Dobierając lekarstwo, warto jest wybrać takie, które nie powoduje senności.

Zatrucie alkoholem

Jednym z najpoważniejszych objawów zatrucia się alkoholem jest tak zwana ostra nietolerancja alkoholu. Osoba u której do tego dochodzi przechodzi wiele nieprzyjemnych uczuć. Jednym z nich jest uczucie duszenia się i strachu przed śmiercią. Do tego dochodzą również zaburzenia krążenia czy też pokrzywka.

Jak widać alkohol można na nasz organizm oddziaływać w najróżniejsze sposoby i warto jest zdawać sobie sprawę, że czasami może się to okazać dość kłopotliwe, ale może też dochodzić do niebezpiecznych sytuacji łącznie z zagrożeniem naszego życia.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here