Wielu stomatologów mówi, że codzienna higiena jamy ustnej jest bardzo ważna. Jednak wyniki badań pokazują, że profilaktyka kuleje. Polacy często dbają o swoje uzębienie poprzez regularne odwiedzanie dentysty, ale ciężko jest się im zmobilizować do codziennej i regularnej troski o zęby. Za to profilaktyka stomatologiczna jest podstawowym sposobem dbania o zęby.
Jak dbać o zęby?
Zęby należy szczotkować dwa razy dziennie! Podstawą zdrowych zębów jest ich częste szczotkowanie – najlepiej rano i wieczorem, zaraz przed położeniem się spać. Dodatkowe mycie zębów powinno być praktykowane po spożyciu potraw z dużą ilością cukru oraz takich które mocno oklejają zęby. Z drugiej jednak strony zbyt częste szczotkowanie nie pomoże nam do zachowania zdrowych zębów. Najlepiej sprawdzającą się szczoteczką do zębów jest szczoteczka miękka, ponieważ dokładnie i w sposób delikatny usuwa zanieczyszczenia na zębach. Idealne są oczywiście szczoteczki elektryczne i soniczne, jednak ich cena jest już na pewno trochę wyższa. Jednak na zdrowych zębach nie powinniśmy oszczędzać. Tym bardziej że ich zaniedbywanie na pewno prędzej czy później narazi nasz budżet na dodatkowe koszty.
Istotne jest również nitkowanie zębów oraz płukanie jamy ustnej specjalnym płynem do tego przystosowanym. Nitkować zęby należy przynajmniej raz dziennie, a także wypłukać jamę ustną po procesie mycia zębów. Mamy wtedy gwarancję, że usuniemy z jamy ustnej wszystkie resztki jedzenia do których nie dotrze nawet najdroższa szczoteczka do zębów. Codziennie dbanie o higienę jamy ustnej zmniejsza ryzyko powstawania próchnicy oraz występowania chorób przyzębia, które są najczęstszymi dolegliwościami związanymi z uzębieniem. Wystarczy tylko parę minut dziennie, aby móc się przed tymi zagrożeniami uchronić i cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.
Plombowanie zębów u dentysty
Gdy pojawia się problem z zębami należy niezwłocznie udać się do dentysty. Zazwyczaj wahamy się z decyzją do tej wycieczki i czekamy aż zęby po prostu zaczną nas boleć. Warto jednak pomyśleć o wizycie kontrolnej, ponieważ w razie problemów wykrytych wcześniej (tak jak tak naprawdę w każdej branży) można zaoszczędzić sporo czasu, pieniędzy i przede wszystkim co u stomatologów częste – cierpienia. U dentysty zazwyczaj przychodzi się na wypełnienia stomatologiczne, które są chyba najpopularniejszym zabiegiem. Jest to tak zwana plomba, która jest używana w celu trwałego wypełnienia ubytku powstałego w tkance zębowej.
Użycie plomby jest także zasadne przy odtworzeniu naturalnego wyglądu uszkodzonego zęba. Na stronie emdent.pl możemy znaleźć wszystkie informacje na ten temat. W gabinetach stomatologicznych używane są różne rodzaje plomb. Kompozyty, wykonywane są z mieszanki sztucznych tworzyw i są chyba wykorzystywane najczęściej – ze względu na swoją wszechstronność i szczelność. Wyróżniają się bardzo dobrym wyglądem, dzięki czemu są wykorzystywane w zębach zarówno tylnych jak i przednich. Często również korzysta się z tzw. glasjonomerów które dodatkowo zawierają jony fluorowe odpowiedzialne za wzmocnienie zęba. Temat bardzo ważny i każdy powinien się nad nim pochylić i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jego zęby go satysfakcjonują.