Serce stanowi jeden z najważniejszych organów naszego ciała. Kiedy zawodzi, troszczymy się nie tylko o zdrowie, ale również życie. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas dbał o niej jak najlepiej każdego dnia. Drobnostki, na które czasem nie zwracamy uwagi, mogą bowiem zaważyć na jego kondycji. Zobaczmy zatem, o czym nie można zapominać.
Dieta jako najważniejszy warunek do zdrowia serca
Serce odgrywa w naszym życiu kluczową rolę nie tylko wtedy, gdy zastanawiamy się nad kondycją mięśnia sercowego. Dostarcza nam ona bowiem wszystkich niezbędnych składników odżywczych, istotnie wpływa ja kondycję i samopoczucie. Jest jednym z tych czynników, które mogą prowadzić do chorób, ale także do długiego zdrowia i świetnej kondycji.
Jak w takim razie jeść, aby było to korzystne dla serca?
W pierwszej kolejność warto wyeliminować ze swojego życia produkty wysoko przetworzone, takie jak słodkie i słone przekąski czy gotowe produkty z długim terminem przydatności. Dobrym pomysłem jest zmniejszenie spożycia nasyconych tłuszczów, cukru i soli. Dzięki temu nie tylko zachowana zostanie szczupła, zagrania sylwetka, ale cały organizm zostanie odciążony i zmniejszy się ryzyko wystąpienia takich chorób jak choćby miażdżyca czy cukrzyca.
Na miejsce szkodliwych produktów lepiej będzie wprowadzić nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, które powodują, że zmniejsza się ilość złego cholesterolu. Regulują pracę organizmu i wzmacniają żyły, a co za tym idzie – wspomagają też pracę serca. W tym celu warto sięgając po ryby, naturalne oleje tłoczone na zimno oraz ziarna słonecznika, orzechy czy migdały.
W diecie powinno znaleźć się także dużo owoców i warzyw, które mają właściwości antyoksydacyjne. W efekcie spowalniają procesy starzenia i chronią wszystkie tkanki przed uszkodzeniami. Mają też właściwości przeciwmiażdżycowe.
Sport to zdrowie
Drugim bardzo istotnym czynnikiem, wpływającym na stan serca, jak i całego ciała, jest sport. Każdy z nas powinien się ruszać tak dużo, jak tylko może, a najlepiej uprawiać sport przynajmniej kilka razy w tygodniu. Dzięki temu będzie bowiem. Wstanie utrzymać wysoką wydolność organizmu i dobrą kondycję, a także powiększy objętość swoich płuc i wydolność serca. Będzie ono wolniej ulegało zmęczeniu i pracowało wolniej, spokojniej, co poprawi jego stan.
Sport przyczynia się także do obniżenia stresu, który jest jednym z najważniejszych czynników, powodujących nadciśnienie i zawał. Obniżenie jego poziomu podczas uprawiania ćwiczeń poprawia także nastrój, co w efekcie również przyczyni się do kompleksowej poprawy zdrowia.
Nie można także zapominać, że regularnie uprawiany sport powoduje spadek masy ciała. Nadwaga zawsze stanowi zagrożenie dla serca i całego organizmu, dlatego warto przykładać się do ćwiczeń, by jej uniknąć. W efekcie można sobie zapewnić dłuższe, szczęśliwe i aktywne życie.
Regularne kontrole
Wraz z wiekiem, nawet przy zachowaniu prawidłowej diety i aktywności, nasze serce narażone jest coraz bardziej na choroby. Dlatego do utrzymania go w dobrym zdrowiu niezbędne mogą być regularne wizyty kontrolne. Ich zadaniem będzie wykrycie pierwszych objawów chorób, a także zapobieganie ich rozwojowi.
Na jakie badania warto się zgłosić, by mieć także pewność. Iż szybko zostaną po nich podjęte odpowiednie kroki, jeśli będą konieczne? Podpowiedź znajdziesz w poznańskiej Klinice Serca, której ofertę możesz poznać pod adresem http://klinikapoznan.pl/. Zgłaszając się tam, otrzymasz kompleksową opiekę i wszelkie porady, niezbędne do zachowania jak najlepszego stanu zdrowia.