Wirusy są odpowiedzialne za rozwój zapalenia oskrzeli
fot. Pixabay.com

Zapalenie oskrzeli to jedna z najczęściej występujących infekcji dolnych dróg oddechowych. Najwięcej przypadków odnotowywanych jest w okresie zimowo-jesiennym, wywołują je te same wirusy, które są odpowiedzialne za przeziębienie i grypę. Nieleczone zapalenie oskrzeli może rozwinąć się w zapalenie płuc. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/zapalenie-oskrzeli-przyczyny-objawy-leczenie/

Jakie są przyczyny zapalenia oskrzeli?

Zapalenie oskrzeli wywołują wirusy grypy, paragrypy, adenowirusy czy też rhinowirusy. Niskie temperatury, wilgotne powietrze, deszczowa pogoda, przebywanie w dużych skupiskach i w niewietrzonych pomieszczeniach to główne czynniki, które powodują przenoszenie się i rozwój wirusów chorobotwórczych. Działanie wirusów powoduje:

  • uszkodzenie nabłonka oskrzeli,
  • przekrwienie komórek nabłonka,
  • obrzęk śluzówki i nadmierne produkowanie śluzu,
  • zwężenie światła dróg oddechowych.

Infekcja rozwija się w górnych drogach oddechowych, a w ciągu kilku dni schodzi w ich dolne partie. Wówczas pojawia się suchy i męczący kaszel, który z czasem zmienia się w kaszel mokry z wydzieliną powodującą dławienie. Towarzyszą mu również duszności i trudności w oddychaniu, gorączka, senność i znużenie.

Takie objawy powinny ustąpić w ciągu kilkunastu dni. Kaszel natomiast może utrzymywać się jeszcze kilka tygodni. Nie będzie on jednak już tak dokuczliwy, jak na początku i w trakcie trwania infekcji.

Zapalenie oskrzeli – leczenie

Lekarz na podstawie wywiadu z pacjentem oraz osłuchowego badania klatki piersiowej diagnozuje zapalenie oskrzeli i zaleca stosowne leczenie. Będzie ono polegało głównie na tym, aby złagodzić objawy infekcji. Wówczas przyjmuje się lekarstwa przeciwkaszlowe na kaszel suchy lub też w przypadku kaszlu mokrego, lekarstwa rozrzedzające pojawiającą się w tej fazie choroby wydzielinę. Jeśli chorobie towarzyszy gorączka, należy ją również zwalczać środkami przeciwgorączkowymi. Ponadto procesowi leczenia powinno towarzyszyć również spożywanie dużej ilości płynów, które również pomogą rozrzedzić wydzielinę z gardła, nawilżanie powietrza oraz utrzymywanie w pokoju temperatury w wysokości około 18 stopni.

Zobacz też: http://cialomarzen.pl/botoks-jako-sposob-na-poprawienie-urody/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here