Środki farmakologiczne wspomagają dietę i aktywność fizyczną w walce z otyłością
fot. Pixabay.com

Środki farmakologiczne mogą jedynie wspomóc leczenie otyłości. Nie zastąpią jednak całkowicie zdrowej, dobrze zbilansowanej diety oraz odpowiedniej aktywności fizycznej. Trzeba również liczyć się z ich działaniami niepożądanymi. Jakie więc środki farmakologiczne pomogą w leczeniu otyłości?

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/leczenie-farmakologiczne-otylosci/

Kiedy otyłość leczy się środkami farmakologicznymi?

Jeśli u osoby zmagającej się z otyłością wskaźnik masy ciała BMI przekracza liczbę 30 lub jeśli BMI jest większe niż 27, ale pacjent leczy się też na cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze lub zmaga się z obturacyjnym bezdechem sennym wówczas do dietoterapii i odpowiedniej aktywności fizycznej można dołączyć leczenie farmakologiczne. Warto jeszcze raz podkreślić, że leki nie zastąpią odpowiedniej diety i ruchu, a jedynie wspomagają te działania.

Jakie leki stosuje się w leczeniu otyłości?

W Polsce na receptę wydawane są trzy rodzaje leków, stosowanych w leczeniu otyłości. Lekarstwa ordynować może więc tylko i wyłącznie lekarz, pacjent musi być pod jego stałą opieką. Należy mu również zgłaszać wszelkie efekty uboczne oraz pamiętać o tym, że dany lek nie zawsze u każdego pozwoli osiągnąć zamierzony efekt i pozbyć się otyłości. Każdy organizm jest inny i ma swoje specyficzne wymagania. Jeśli więc w ciągu 3-4 miesięcy nie nastąpi spadek masy ciała o około 5 procent, przyjmowane leki należy odstawić po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Leki przeznaczone do walki z otyłością to:

  • Orlistat – rozbija tłuszcze na mniejsze cząsteczki i redukuje ilość pochodzącej z nich energii do 30%. Efekty uboczne stosowania tego leku to m.in. grypa, hipoglikemia, zakażenia górnych lub dolnych dróg oddechowych, bóle brzucha i głowy.
  • Liraglutyd – zwiększa uczucie sytości, opóźnia opróżnianie żołądka oraz zmniejsza uczucie głodu. Wśród działań niepożądanych wymienia się m.in. nudności, wymioty, biegunkę, hipoglikemię czy zawroty głowy.
  • Bupropion i naltrekson – osłabia ośrodki głodu oraz wzmacnia ośrodki sytości w mózgu, oddziałuje również na ośrodek nagrody, sprawiając, że jedzenie przestaje sprawiać przyjemność. Również może powodować zaparcia, nudności, wymioty, bezsenność, bóle stawowe i mięśniowe, biegunki, bóle brzucha.

Zobacz też: http://cialomarzen.pl/aktywnosc-fizyczna-a-otylosc-podstawowe-zasady/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here