Elastyczność psychiczna definiuje się jako umiejętność, która polega na tym, że potrafimy poradzić sobie z trudnymi lub stanowiącymi wyzwanie myślami, uczuciami, emocjami czy doświadczeniami. Przykładem tego jest otwartość na wyzwania zarówno te dobre jak i złe, a także utrzymanie szerokiej perspektywy nawet pośród trudnych myśli i uczuć. Jest również kontynuowanie działań w kierunku celu, nawet w obliczu trudnych zdarzeń i niepowodzeń.
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/elastycznosc-psychiczna-a-depresja/
Jaki związek ma elastyczność psychiczna z depresją?
U ludzi, którzy posiadają silnie rozwiniętą elastyczność psychiczna zauważono zachowanie, które pozwalają lepiej poradzić sobie z wyzwaniami życiowymi, a także Łatwo zaadaptować się do nowych okoliczności. Osoby takie wykazują się również umiejętnością przemieszczania się między punktami widzenia, tolerują dwuznaczności i niepewność, chętnie podejmują ryzyko oraz uczą się na błędach. W parze z małą elastycznością idziesz szereg innych cech takich jak na przykład brak elastycznej uwagi, lękliwość, bierność, impulsywność, łamanie własnych zasad czy unikanie nowych doświadczeń. Osoby wykazujące się brakiem elastyczności psychicznej łatwo upadają wskutek trudnych doświadczeń oraz nie podejmują dalszych kroków, aby iść w stronę osiągnięcia celu.
W jaki sposób rozwinąć w sobie elastyczność psychiczną?
Taka elastyczność kontrolowana jest z procesami zachodzącymi w mózgu. Pozwalają one na uwarunkowane funkcjonowanie całego organizmu. Czynnikiem, który poprawia elastyczność psychiczną jest zmiana nawyków żywieniowych. Chodzi o to, żeby mózg produkował więcej serotoniny, mającej wpływ na elastyczność zachowań oraz myśli. Odpowiednio będzie również dieta bogatsza w złożone węglowodany, niż ta oparta na białku.
Zobacz też: http://www.miss-fit.pl/odtluszczony-nabial-czy-ochroni-nas-przed-otyloscia/