Badanie ultrasonograficzne

Ultrasonografia (USG) jest nieinwazyjną i niebolesną metodą obrazowania narządów przy wykorzystaniu własności fali ultradźwiękowej. Badanie USG umożliwia, w czasie rzeczywistym, uzyskanie obrazu przekroju badanej tkanki z dużą dokładnością. Można zaobserwować nawet bardzo małe zmiany od wielkości 0,1 mm. Badanie obrazowe pokazuje kształt i wielkość poszczególnych narządów. Na podstawie uzyskanych wyników można podjąć decyzje o leczeniu, profilaktyce lub też odstąpieniu od dotychczas stosowanej terapii. USG jest dokładną i nieustannie doskonaloną metodą diagnostyki obrazowej funkcjonująca w medycynie od 1954 roku. Do obrazowania wnętrza ludzkiego ciała wykorzystywane są fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, które w przeciwieństwie do promieni rentgenowskich, są zupełnie nieszkodliwe dla organizmu. Ultrasonograf układa odbite fale w obrazy i rejestruje kształty, można więc zaobserwować i zarejestrować odchylenia od normy.  Wynik badania przekazywany jest pacjentowi na płycie CD/DVD bezpośrednio po badaniu. W Polsce badania USG wykonuje około 8 tys. lekarzy.

Kiedy wykonuje się badanie USG

USG jest jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych pozwalającym na uwidocznienie narządów wewnętrznych i ich ewentualnych zmian patologicznych. Wykonuje się go przede wszystkim w przypadku podejrzenia zmian patologicznych w narządach wewnętrznych. USG umożliwia szybkie uwidocznienie ewentualnych zmian nowotworowych, zwyrodnieniowych lub zanikowych.  W trakcie badania sprawdza się kondycję wątroby, trzustki, nerek, jajników, jąder, piersi, moszny i innych narządów wewnętrznych. Można wykryć w nich nieprawidłowości, na przykład zwłóknienia, zgrubienia czy guzy. USG pomaga wykryć zmiany stawów biodrowych u dzieci, zmiany wszystkich ścięgien, mięśni i stawów, przeprowadzić badania dopplerowskie tętnic i żył. Badanie USG przeprowadzone u kobiet w ciąży pozwala na sprawdzenie prawidłowego rozwoju płodu. Pod kontrolą aparatu USG wykonywane są również procedury inwazyjne, takie jak iniekcje leków, podanie kontrastów, pobieranie materiału do badań mikroskopowych,bakteriologicznych i inne.

Jak przygotować się badania USG?

Badania USG ścięgien, mięśni i stawów, , tętnic i żył, tarczycy, piersi i jąder nie wymaga szczególnego przygotowania się. Natomiast badanie USG narządów jamy brzusznej wymaga odpowiedniego przygotowania pacjenta. Dzień przed badaniem należy powstrzymać się od spożywania pokarmów ciężkostrawnych i wzdymających takich jak świeże warzywa, owoce, otręby, kasze i ciemne pieczywo. Pić należy wyłącznie klarowne płyny jak niegazowana woda mineralna. Żeby zapobiec wzdęciom należy zastosować Espumisan 3 X 2 kapsułki, a w godzinach popołudniowych środek przeczyszczający. W dniu badania należy przyjąć 1 X 2 kapsułki Espumisanu a do badania zgłosić się na czczo. Nie powinno się palić tytoniu i żuć gumy. Celem tych ograniczeń jest zachowanie jak największej „czystości” w układzie pokarmowym. Wpływ na dokładność badania USG ma też odpowiednia aparatura do badań. W Centrum Diagnostycznym Carolina Medical Center w Warszawie badanie USG wykonuje się za pomocą najwyższej klasy urządzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here