Osoby niepełnosprawne ze względu na swoje ograniczenia zwykle nie są w stanie samodzielnie się sobą zajmować. Jeżeli masz kogoś takiego wśród najbliższej rodziny, po prostu musisz mu pomóc. Jako opiekun osoby niepełnosprawnej stajesz się zobowiązany do poprawiania jakości jej życia i ułatwiania jej codziennego bytu, który ze względu na tę niepełnosprawność bywa dość trudny.
Wartościową pomocą dla takich ludzi są oczywiście wózki inwalidzkie. To one powinny im pomagać w codziennym przemieszczaniu się. A by tak rzeczywiście się stało, wózek musi wykazywać się kilkoma podstawowymi cechami. Zanim go jeszcze kupisz, zwróć więc uwagę na jego poszczególne odmiany i zapoznaj się z ich właściwościami. Na samym początku możesz spróbować określić podstawowy tym wózka. A do wyboru masz tutaj dwie jego wersje. Na rynku znajdziesz bowiem zarówno wózki manualne, jak i elektryczne – które z nich będą w takim razie lepsze?
Inwalidzki wózek dostępny na https://www.lento.pl/wozek-inwalidzki.html musi być oczywiście idealnie dopasowany do stanu i zdrowia osoby, która będzie z niego później korzystać. Jeżeli ta osoba nie cierpi na niedowład rąk i potrafi nimi swobodnie poruszać, używając ich do wprawienia wózka w ruch, spokojnie możesz jej zaproponować tradycyjne urządzenie manualne. Będzie ono nawet lepsze od tego automatycznie działającego. Dlaczego? Ponieważ wózek manualny wręcz wymusza na swoim użytkowniku używania siły rąk, dzięki czemu mięśnie górnych partii ciała zostają wzmocnione i mogą dalej spełniać swoje podstawowe funkcje.
W przypadku gdy jednak osoba niepełnosprawna nie jest w stanie używać wózka przy pomocy swoich rąk, musisz jej zaproponować coś automatycznego. Elektryczny wózek inwalidzki w niektórych przypadkach okaże się niezastąpiony. To właśnie on działa samoistnie, tak więc nie trzeba go napędzać przy pomocy siły własnych rąk. Minusem urządzenia elektrycznego będzie jednak jego cena – znacznie wyższa niżeli cena każdego innego wózka manualnego. Elektryczne urządzenia na ogół są też większe. Mogą więc nie pomieścić się w małym mieszkaniu.