Amniopunkcja

W czasie ciąży płód jest otoczony płynem owodniowym. Jest to substancja podobna jak woda. Płyn owodniowy zawiera w sobie żywe komórki płodowe oraz różne substancje, tak zwane AFP. Substancje te jeszcze przed urodzeniem dziecka dostarczają nam bardzo ważnych informacji o zdrowiu przed urodzeniem.

Co to jest amniopunkcja?

Amniopunkcja jest zabiegiem który jest wykonywany w ciąży. Polega on na pobraniu niewielkiej ilości płynu owodniowego, otaczającego płód. Płyn pobierany jest w celu zbadania. Próbka płynu owodniowego pobierana jest za pomocą cienkiej igły, która wprowadzana jest do macicy przez brzuch. Podczas wprowadzania igły pacjentka znajduje się pod stałą kontrolą USG. Po pobraniu płynu wysyłany jest on następnie do laboratorium gdzie zostanie poddany analizie. Płyn owodniowy daje wiele możliwości do testów. Można przeprowadzić badania pod kątem wad genetycznych i wielu innych.

Dlaczego wykonuje się amniopunkcje?

Zanim lekarze zdecydują się na wykonanie badania jakim jest amniopunkcja zawsze najpierw wykonują kompletny badania ultrasonografem. W ten sposób poszukuje się wad wrodzonych oraz pewnych wad genetycznych. Pobierając próbki lub badając USG można wykryć na przykład zespół Downa oraz inne schorzenia.

Amniopunkcja jest badaniem popularnym ponieważ Stanowi ona niewielkie ryzyko zarówno dla matki jak i dla jej dziecka test prenatalny jest stosowany Zazwyczaj u kobiet które mają znacznie Większe ryzyko przekazania chorób genetycznych. Wskazaniem do przeprowadzenia testu jest na przykład:

  • Niepoprawny obraz w badaniu USG lub złe wyniki badań laboratoryjnych
  • Przypadki chorób genetycznych w rodzinie oraz urodzeń z wadami wrodzonymi
  • Badania przeprowadzone zostaną również w przypadku kiedy wcześniejsza ciąża zakończyła się urodzeniem z wadami wrodzonymi
  • Nieprawidłowe badania genetyczne również są przyczyną do przeprowadzenia dokładniejszego badania

Warto wiedzieć, że amniopunkcja Nie wykryje wszystkich wad wrodzonych, ale może być ona stosowana w wykrywaniu następujących schorzeń, zwłaszcza w sytuacji kiedy rodzice mają do tego wskazania.

  • Zespół Downa
  • Anemia sierpowata
  • Mukowiscydoza
  • Dystrofia mięśniowa
  • Tay-Sachs i podobne choroby

Amniopunkcja może wykryć pewne defekty cewy nerwowej (choroby, w których mózg i kręgosłup nie rozwijają się prawidłowo), takie jak rozszczep kręgosłupa .

Ponieważ USG wykonuje się w czasie amniopunkcji, może wykryć wady wrodzone, które nie są wykrywane przez amniopunkcję (takie jak rozszczep podniebienia , rozszczep wargi, stopa kija lub wady serca ). Istnieją jednak pewne wady wrodzone, których nie wykryje ani amniopunkcja, ani ultradźwięki.

Jeśli masz amniopunkcję, możesz poprosić o ustalenie płci dziecka ; amniopunkcja jest najdokładniejszym sposobem ustalenia płci dziecka przed urodzeniem. Możesz jednak znać płeć dziecka na podstawie wcześniejszego badania ultrasonograficznego lub genetycznego.

Chociaż rzadko wykonuje się to w trzecim trymestrze ciąży, amniopunkcja może ustalić, czy płuca dziecka są wystarczająco dojrzałe do porodu lub ocenić płyn owodniowy pod kątem infekcji.

Kiedy wykonuje się amniopunkcję?

Jeśli lekarz zalecił amniopunkcję, zabieg zwykle planuje się między 15. a 18. tygodniem ciąży.

Jak dokładna jest amniopunkcja?

Dokładność amniopunkcji wynosi około 99,4%.

Amniopunkcja może być czasami niedokładna z powodu problemów technicznych, takich jak niemożność zebrania odpowiedniej ilości płynu owodniowego lub brak wzrostu zebranych komórek podczas hodowli.

Czy amniopunkcja wiąże się z ryzykiem?

Czy amniopunkcja wiąże się z ryzykiem?Tak. Istnieje niewielkie ryzyko, że amniopunkcja może spowodować poronienie (mniej niż 1% lub około 1 na 1000 do 1 na 43000). Urazy dziecka lub matki, infekcja i przedwczesny poród to inne potencjalne komplikacje, które mogą wystąpić, ale są niezwykle rzadkie.

Czy mogę odmówić amniopunkcji?

Tak. Przed zabiegiem otrzymasz poradę genetyczną. Po dokładnym wyjaśnieniu ryzyka i korzyści związanych z amniopunkcją, możesz zdecydować, czy chcesz przeprowadzić tę procedurę.

Co dzieje się podczas amniopunkcji?

Mały obszar brzucha jest oczyszczany środkiem antyseptycznym, aby przygotować się do amniopunkcji. Możesz otrzymać znieczulenie miejscowe w celu zmniejszenia dyskomfortu. Lekarz najpierw ustala pozycję płodu i łożyska za pomocą ultradźwięków. Pod kontrolą USG lekarz wprowadza cienką, pustą igłę przez brzuch i macicę i do worka owodniowego, z dala od dziecka. Niewielka ilość płynu jest pobierana przez igłę i wysyłana do analizy laboratoryjnej.

Podczas amniopunkcji lub przez kilka godzin po zabiegu możesz odczuwać niewielkie skurcze menstruacyjne lub dyskomfort.

Czy mogę wznowić normalne czynności po amniopunkcji?

Po amniopunkcji najlepiej wrócić do domu i zrelaksować się przez resztę dnia. Nie powinno się ćwiczyć ani wykonywać żadnych forsownych czynności, podnosić niczego ciężkiego (w tym dzieci) i unikać stosunków seksualnych. Dzień po zabiegu możesz wznowić wszystkie normalne czynności, chyba że lekarz zaleci inaczej.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here