Temat jakim jest smog jest coraz częściej poruszany w mediach i odmieniany przez wszytskei przypadki. Jeżeli tylko rozpoczyna się sezon grzewczy, to zaraz również rozpoczyna się walka ze smogiem. Warto na nią się przygotować, zwłaszcza gdy musimy chodzić po miastach, gdzie stężenie zanieczyszczeń w powietrzu jest bardzo duże a to tego dochodzą jeszcze bakterie. W takich miastach zdecydowanie przyda nam się maska, która nas będzie chroniła. Warto jednak wiedzieć jak taką maskę wybrać i na co zwrócić uwagę. W przypadku wielu miast w naszym kraju, chodzenie w masce w okresie zimowym powinno być nawykiem.

Pierwszym pytaniem jest to, do czego potrzebujemy maskę? Dobór właściwej maski do odpowiednich warunków jest kluczowym elementem. Ważne są takie parametry jak wydajność oraz przeznaczenie maski. Pomimo, że maski wyglądają podobnie to jednak różnią się od siebie parametrami i zastosowaniem. Powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie w jakich warunkach będzie ona wykorzystywana, czy będzie nam służyć na co dzień, czy zamierzamy uprawiać w niej sport i jak intensywnie, przed czym właściwie ma nas chronić.

Jeżeli mieszkacie w miejscu, gdzie normy zanieczyszczenia powietrza są znacznie przekroczone to z całą pewnością powinniście korzystać z masek antysmogowych. Maski takie są konieczne w miejscach, gdzie przekroczenie norm jest bardzo duże i do tego powtarza się prawie codziennie. Na niebezpieczeństwo najbardziej narażone są małe dzieci oraz osoby starsze. Oprócz tego, że maska działa antysmogowo, to również ma ona zastosowanie jako bariera przed zarazkami jak i bakteriami.

Jakie są rodzaje masek?

Wybór maski nie jest zadaniem prostym, z całą pewnością podczas wybierania odpowiedniej maski musimy zwrócić uwagę na to, czy maska ma zawór wentylacyjny. Jest to ważne, ponieważ dzięki temu zaworowi będzie nam łatwiej oddychać. Zawór wentylacyjny również zapobiega gromadzeniu się wilgoci i parowaniu w masce. Dzięki zastosowaniu zaworów wentylacyjnych korzystanie z maski jest znacznie bardziej przyjemne. Maska nie posiadająca zaworu wentylacyjnego podczas aktywnego jej używania z całą pewnością zgromadzi sporo wilgoci w sobie.

Wybór maski to jedno, druga sprawa to jakość filtrowania. Wiele osób zakłada zwykłe maseczki lekarskie i sądzi, że ochroni się w ten sposób przed zanieczyszczeniem. Niestety tak to nie działa. Smog ma drobne cząsteczki i aby je zatrzymać potrzebujemy maski ze specjalnym filtrem. Warto zauważyć, że im wyższa jest jakość filtracji tym trudniej nam się oddycha. Dlatego nie warto zakładać maski ze zbyt dużym filtrem jeżeli nie ma takiej konieczności. Najlepiej jest dobierać maskę według określonych norm. Wówczas nie będzie problemu z właściwym doborem i konkretnego zagrożenia.

Maski przeciwpyłowe na podstawie skuteczności z jaką zatrzymują pyły podzielone są na tryz klasy: p1, p2 i p3 wyróżniane na podstawie skuteczności w zatrzymywaniu pyłów o średnicy poniżej 0,5 mikrometra.

Maska przeciwpyłowa p1 zatrzymuje tylko 80% pyłów i może przepuścić pewną część pyłów PM2,5. Maska przeciwpyłowa p2 zatrzymuje prawie wszystkie pyły PM2,5 i co najmniej 94% pyłów o średnicy poniżej 0,5 µm. Maska przeciwpyłowa p3 zatrzymuje powyżej 99,5% cząstek o średnicy do 0,5 µm. Jest to obecnie najgęstszy dostępny filtr zapewniający najpełniejszą ochronę.

I wreszcie, sprawdzając jakość filtracji można natrafić na opis w formie: maska klasy N95, albo N99. Przykładowo, Maski Cambridge dostępne w naszym sklepie spełniają amerykański standard N99, co oznacza, że filtrują 99 proc cząsteczek nawet tak małych, jak PM0.3, ale też 99,6 proc. wirusów oraz 99,77 proc. bakterii. W przypadku masek Cambridge cała maska jest filtrem. Nie mamy tutaj do czynienia z poszczególnymi elementami filtrującymi, tylko całym, dobrze dopasowanym do twarzy, systemem filtrującym.

Na opakowaniu masek – tak jest np. w przypadku Cambridge Masks – znajdziecie również znaczek CE, który potwierdza, że produkt ten spełnia rygorystyczne unijne normy dotyczące ochrony i bezpieczeństwa.

Natomiast nawet najlepszy filtr nie zapewni ochrony jeśli sprzęt nie będzie dopasowany do twarzy.  Tu znaczącą rolę odgrywa konstrukcja półmaski i przyleganie do twarzy.

Dopasowanie

Źle dopasowana do twarzy maska, nie spełnia swojego przeznaczenia i naraża nas na zatruwanie się zanieczyszczeniami. Pamiętaj, aby była szczelna, dobrze przylegała do nosa. Często półmaski mają specjalne usztywnienia pomagające dostosować maskę do kształtu swojej twarzy. Zobacz jak dobrać maskę Cambridge.

Higiena

Należy pamiętać, że ważne jest dbanie o maskę antysmogową. Maseczki, również te z wymiennym filtrami, należy często myć. Stykają się one z twarzą, zbierając wszelkie zabrudzenia i pot, a także makijaż. Noszenie brudnej maseczki może się bardzo negatywnie odbić na kondycji naszej skóry, dlatego też należy ją prać minimum raz w miesiącu, przy częstym użytkowaniu – kilka razy w miesiącu. Pamiętajcie jednak, że taką maseczkę oprócz mycia, trzeba dość często wymieniać. Ze względu na fakt, że maski Cambridge, same w sobie są filtrem, musimy je zmieniać co 3-4 miesiące. Jedna wystarcza na ok. 300 godzin ciągłego używania, czyli standardowo na cały polski sezon smogowy (trwający, w zależności od pogody, od października do marca). Uwaga: brudna maseczka traci swoje właściwości filtracyjne, a co za tym idzie, nie spełnia już zakładanych celów.

Wyróżnij się

Pamiętaj, że maski antysmogowe to nie tylko klasyczna biel, ale to także szereg wzorów zaprojektowanych przez znanych designerów. Przykładem mogą być tutaj Maski Cambridge. Dostępne są w naszym sklepie internetowym w 12 różnych wzorach. Zarówno miłośnik Wielkiej Brytanii, fan klasycznych odcieni jak i wielbiciel literatury znajdzie tu coś dla siebie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZaparcia
Następny artykułKamica nerkowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here