Alergeny i stres a egzema

Alergeny i stres a egzemaEgzema, czyli inaczej wyprysk to choroba skóry, która objawia się na cztery sposoby, bowiem u chorego mogą wystąpić na ciele: pęcherzyki, rumienie, grudki, a także nadżerki. Bardzo często pojawiają się także dodatkowe, bardzo uciążliwe, objawy, jakimi są świąd oraz pieczenie. Potrafią one w skuteczny sposób utrudnić życie osobie chorej, która nie myśli o niczym innym, jak tylko o złagodzeniu swojej dolegliwość poprzez drapanie, co często doprowadza do pogorszenia stanu i roznoszenia się ognisk zapalnych po całym ciele.

W literaturze fachowej wskazuje się na liczne przyczyny występowania egzemy, która może pojawić się w każdym wieku, począwszy od noworodka, a skończywszy na osobie w podeszłym wieku. Brak leczenia lub rozdrapywanie wykwitów skórnych mogą przyczyniać się do pogłębienia stanu chorobowego, dlatego też w przypadku wystąpienia choroby konieczne jest jak najszybsze udanie się do lekarza, a także wyeliminowanie wszystkich czynników, które mogłyby wpływać na zaostrzenie stanu chorobowego. Dotyczy to także kontaktu z alergenami i unikania stresu.

Przyczyny i miejsce występowania egzemy

Prowadzone przez wiele lat badania naukowe nie dały jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, skąd bierze się egzema i jakie są przyczyny jej występowania. Za najbardziej prawdopodobną przyczynę podaje się silną reakcję systemu immunologicznego na czynnik określany jako drażniący. Coraz częściej wskazuje się także na fakt, że występowanie egzemy ma związek z czynnikami o podłożu genetycznym, szczególnie, gdy w rodzinie danej osoby występowały przypadki astmy oraz alergii. Dodatkowo należy też wskazać, że wypryski mogą pojawiać się na ciele w wyniku przebywania w specyficznych warunkach (bardzo gorąco lub bardzo zimno) lub jako efekt kontaktu z substancjami niekorzystnie wpływającymi na organizm.

Pojawienie się wyprysków u jednej osoby nie powinno wzbudzać paniki u innych osób, gdyż, jak wynika z badań, egzema nie jest chorobą zakaźną. Towarzyszące jej wielopostaciowe wypryski mogą pojawiać się w różnych miejscach, choć najczęściej można je dostrzec na twarzy, nadgarstkach, stopach czy tylnej części kolan.

Ratunku ! Egzema! Co robić?

EgzemaPojawienie się oznak świadczących o możliwości wystąpienia egzemy powinno być sygnałem, że konieczny jest kontakt z lekarzem, zwłaszcza, gdy dotyczy to dzieci. Dzięki specjalistycznej pomocy lekarskiej możliwe stanie się określenie, jakie prawdopodobne czynniki mogą wywołać reakcję, której objawem jest nagromadzenie się wyprysków na ciele pacjenta. W szczególny sposób dotyczy to także próby określenia, co jest czynnikiem alergicznym dla organizmu i w jakim stopniu wpływ ona na pojawienie się różnego rodzaju wykwitów skórnych.

Konsultacja z lekarzem specjalistą ma także na celu dostosowanie odpowiedniego preparatu leczniczego, którym może być maść albo krem. Pomimo tego że część tego rodzaju preparatów jest dostępna w aptece bez recepty, warto skonsultować się z lekarzem i nie podejmować samodzielnej decyzji w zakresie leczenia.

Zdarzają się sytuacje, że w leczeniu egzemy maść i krem okazują się mało skuteczne, dlatego też konieczna jest konsultacja z lekarzem i zastosowanie antybiotyku. Bezwzględnie musi on być podany w sytuacji, gdy u pacjenta doszło do infekcji.

Wizyta u lekarza specjalisty jest niezbędna, ponieważ tylko on może dobrać skuteczny sposób terapii prowadzącej do ograniczenia swędzenia oraz pieczenia, zwłaszcza w sytuacji, gdy chory wykazuje tendencje do rozdrapywania wyprysków, co może prowadzić do bardzo niebezpiecznego dla organizmu zakażenia.

Unikaj stresu i alergenów.

Z przeprowadzonych badań naukowych wynika także, że wszelkiego rodzaju wypryski pojawiające się na kończynach dolnych oraz górnych, a także na twarzy mają swoje źródło w kontakcie z alergenami. Z kolei te mogą być zawarte w: kosmetykach, środkach do pielęgnacji ciała, detergentach oraz sztucznych tworzywach. W walce z egzemą trzeba tez zwrócić na to, z jakimi specyfikami ma się kontakt w codziennych sytuacjach i w jaki sposób wpływają one na skórę kończyn. Być może takiej sytuacji środkiem zaradczym stanie się zmiana używanych na co dzień środków, które zawierają w sobie alergeny negatywnie wpływające na skórę.

Egzema może pojawić się też z innego powodu, a mianowicie szeregu sytuacji stresujących związanych na przykład z ważnym wystąpieniem czy koniecznością zdawania egzaminu. W takich sytuacjach egzemę określa się mianem tak zwanej „wysypki ze stresu”. Aby radzić sobie z tym problemem, należy unikać stresu, a przede wszystkim kierować się w życiu kilkoma ważnymi zasadami. Pierwsza z nich to konieczność wysypiania się, przynajmniej od sześciu do siedmiu godzin dziennie. Ponadto, aby walczyć ze stresem, konieczne jest posiadanie osoby, która będzie wsparciem w sytuacjach krytycznych, a także znalezienie swojego własnego sposobu na relaks i wyciszenie organizmu. Dla przykładu może to być, na przykład muzyka relaksacyjna, ale także sport, szydełkowanie czy gotowanie. O sytuacjach stresujących warto też rozmawiać, ponieważ pozwala to pozbyć się negatywnych emocji.

Egzema po domowemu

Każda osoba, której dokucza w jakikolwiek sposób egzema, może w warunkach domowych starać się łagodzić jej objawy, wykonując regularne nawilżanie skóry za pomocą kremów łagodzących swędzenie. Należy jednak pamiętać o wyborze odpowiednich kosmetyków, a mianowicie takich, które są przeznaczone do skóry atopowej. Łagodzić objawy egzemy mogą także chłodne okłady uśmierzające ból i swędzenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here