Jednym z twoich problemów w życiu jest czerwona i piekąca twarz, która praktycznie powoduje, że nie wychodzisz z domu i doprowadza Cię do szału i załamania nerwowego? Kiedy inni znajomi doskonale się bawią, ty siedzisz w domu i nie masz najmniejszej ochoty wyjść na miasto i pokazać się innym? Szukasz rozwiązań, łapiesz się wszystkiego i nic nie działa? Zaczynasz się zastanawiać czy to czasami nie jest alergia? Może tak być, jednak może to również być całkiem inna przyczyna. Mowa tutaj o nietolerancji histaminy. Różnorodność objawów i częstości występowania tego schorzenia powoduje, że nietolerancja histaminy nie jest do końca sklasyfikowana i określona. Również zdarza się, że objawy jakie daje nietolerancja histaminy są przypisywane do innych alergii pokarmowych.
Czym jest nietolerancja histaminy?
Pomimo że opisane efekty zwłaszcza wizualne są dość poważne i dla wielu ludzi stanowią spore komplikacje w życiu to nietolerancja na histaminę nie jest zjawiskiem przebadanym i dokładnie poznanym. Za cały proces nietolerancji histaminy odpowiada wiele różnych czyników, w wielu wypadkach bardzo poważnych. Na początek wypadąłoby się zastanowić czym jest histamina jaki ma wpływ na nasz organizm? Histamina powstaje z aminokwasu histydyny z udziałem enzymu dekarboksylazy histydyny. Nie tylko tak znajduje się ona w naszym organizmie. Histamina jak i wiele innych środków i związków chemicznych może być dostarczona do naszego organizmu za pomocą jedzenia.
Produkty, które są bardzo bogate w histaminę i są źródłem jej największej ilości to produkty długo dojrzewające i fermentujące. Jeżeli mówimy i nietolerancji histaminy, to mamy na myśli stan w którym ilość histaminy w naszym organizmie przekroczyła stan tolerancji. Taka sytuacja prowadzi do wielu niepożądanych efektów i objawów, które możemy zauważyć na swoim ciele.
- objawy skórne (świąd, pokrzywka, zaczerwienienie skóry, zmiany trądzikowe), obrzęk naczynioruchowy,
- objawy ze strony układu oddechowego (obturacja i wodnisty katar, kichanie, kaszel, świszczący oddech),
- objawy ze strony układu pokarmowego (skurcze brzucha, biegunka, wzdęcia), nerwowego (bóle głowy, zmęczenie, rozdrażnienie, niepokój, napady lęku),
- objawy ze strony układu krwionośnego (tachykardia, hipotensja, ból w klatce piersiowej), bolesne miesiączkowanie i wiele innych.
Według szacunków naukowców problemy z nietolerancją histaminy wykazuje około jednego procenta naszej populacji. Jeżeli chodzi o potwierdzone rozpoznanie nietolerancji histaminy to można o nim mówić w sytuacji, kiedy zostaną stwierdzone przynajmniej dwa charakterystyczne objawy oraz jeżeli te objawy ustąpią lub znacznie zostaną zredukowane w momencie zastosowania specjalnej diety.
Podobieństwa
Pomimo dwóch różnych problemów i schorzeń często dochodzi do pomyłki reakcji alergicznej z nietolerancją na histaminę? Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest bardzo prosta, opisana wcześniej objawy jakie daje nietolerancja histaminy to między innymi zaczerwienienie skóry, pokrzywkę czy świąd, bóle głowy, nudności, wymioty, łzawiące oczy, zaburzenia rytmu dobowego, regulacji temperatury i przyjmowania pokarmów. Bardzo podobne, aby nie powiedzieć, że identyczne objawy będzie dawało będziemy mogli zauważyć w przypadku kiedy dojdzie do reakcji obronnej naszego układu immunologicznego na alergen. W związku z tym i bardzo podobnymi zachowaniami organizmu jest to znane jako pseudo alergia i z takimi określeniami można się spotkać w literaturze fachowej. Nietolerancja histaminy nie jest rodzajem anafilaksji, a wystąpienie objawów zależy od ilości dostarczonej histaminy i nie towarzyszy jej wzrost poziomu IgE.
Jak znaleźć różnicę i jak wykluczyć alergię?
Na pierwszy rzut oka rozróżnienie tych dwóch schorzeń wydaje się bardzo trudna, właściwie można zaryzykować stwierdzenie, że niemożliwe. Z tego powodu oczywiście nasuwa się pytanie, jak sprawdzić z czym mamy do czynienia? Czy jest to nietolerancja czy też być może alergia? Warto tego się dowiedzieć, ponieważ jak było wcześniej wspomniane życie z tym schorzeniami nie jest sprawą prostą. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ inaczej zwalczamy alergię a inaczej nietolerancję. Od czego zacząć? Najlepiej od tego, aby sprawdzać co jemy i jaki ma to wpływ na nasz organizm. Tutaj z pomocą przyjdzie tradycyjny dzienniczek, który możemy prowadzić i zapisywać w nim co jemy w ciągu dnia. Jeżeli jesteśmy uczuleni na histaminę to z całą pewnością zauważymy przynajmniej dwa objawy z listy charakterystycznych towarzyszących temu schorzeniu.
Wykluczyć alergię możemy za pomocą testów skórnych albo testów wykonywanych z krwi. Warto jednak wiedzieć, że znane są przypadki nakładania na siebie zarówno alergii jak i nietolerancji histaminy.