Rozważania dotyczące często występującej współcześnie alergii mają w większości przypadków związek z alergenami o charakterze zwierzęcym lub typowo uczulającymi roślinami, jakim są, na przykład: trawy, truskawki czy orzechy. Do tej grupy silnie uczulających roślinnych alergenów należy zaliczyć także seler, którego spożycie może przyczyniać się do wystąpienia: wysypki, rumienia, duszności o różnej skali natężenia, kataru, pokrzywki oraz w bardzo zaawansowanym stadium obrzęku Quinckego.
Z udziałem selera zdarzają się też sytuacje prowadzące do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego (rzadkie, ale mające miejsce przypadki), który jest bardzo dużym zagrożeniem dla zdrowia oraz życia pacjenta. W świetle prowadzonych przez lata badań nad tym typem alergenu jedyną skuteczną metodą walki z nim pozostaje całkowite wyeliminowania go z diety, co w wielu sytuacjach stanowi problem, gdyż śladowe ilości selera kryją się w bardzo wielu rodzajach produktów, w tym także w czekoladzie.
Przyczyny alergii pokarmowych
Alergia na seler jest typowym przykładem alergii określanej mianem pokarmowej, u podstaw której stoi nieprawidłowa reakcja organizmu na występujący w pożywieniu alergen, czyli składnik uczulający. Podstawę wspomnianej tu nieprawidłowej reakcji organizmu na składnik pokarmowy stanowi ograniczone funkcjonowanie systemu immunologicznego, który przy pierwszym kontakcie ze środkiem uczulającym przystępuje do produkowania przeciwciał, które z kolei mają wpływ na wystąpienie reakcji o charakterze alergicznym.
Jeśli chodzi o występowanie alergii pokarmowych, to należy wskazać, że znacznie nasiliły się w przeciągu ostatnich trzydziestu lat, przyczyniając się do konieczności podjęcia szeregu działań mających na celu stworzenie odpowiednich sposobów leczenia tego rodzaju przypadłości. Jak wynika z badań medycznych, w zdecydowanej większości alergie pokarmowe dotyczą niemowląt i dzieci do trzeciego roku życia, znacznie rzadziej występują one u osób dorosłych.
Przyczynę wystąpienia alergii pokarmowej stanowi spożycie produktów, które zostały sklasyfikowane jako alergeny. Do najczęściej uczulających alergenów pokarmowych zalicza się: jaja pochodzące od kur, mleko krowie, orzechy, owoce morza, truskawki, pszenicę, a także seler. Czynnikiem uczulającym pod względem pokarmowym są także różnego rodzaju dodatki spożywcze.
W ujęciu naukowym należy wskazać, że reakcja alergiczna o charakterze pokarmowym, stanowi następstwo bardzo dużej produkcji przeciwciał określanych jako IgE, które są wywarzane przez limfocyty z grupy B, czyli inaczej białe komórki krwi. Do nadprodukcji dochodzi w sytuacji wprowadzenia do organizmu czynników uczulających, czyli inaczej alergenów. Kolejnym etapem zachodzącego w organizmie człowieka procesu jest ich niszczenie, a następnie uwalnianie się histaminy, co ma wpływ na powstawanie różnego rodzaju objawów alergicznych, na przykład: kataru, wysypki, zaczerwienienia, świądu czy duszności.
Alergia na seler w teorii i praktyce
Seler jest uznawany za jeden z najczęściej występujących i najsilniej uczulających alergenów, co oznacza, że ujawnia się bardzo szybko, bowiem już w wieku dziecięcym. Reakcja alergiczna (pokrzywka, swędzenie, rumień, katar, astma, świąd) u potencjalnego pacjenta może wystąpić bardzo szybko i jest odpowiedzią na spożycie nawet śladowej jego ilości. Zdarzają się również przypadki, że reakcja alergiczna na seler stanowi zespół współoddziałujących na siebie czynników i prowadzi w sposób bezpośredni do wytworzenia się obrzęku Quinckego, który w literaturze medycznej występuje również pod nazwą obrzęku angioneurotycznego. Wspomniany tu obrzęk w reakcji na dostarczoną do organizmu nawet najmniejszą dawkę selera jest dość niebezpieczny, ponieważ może zaatakować błony śluzowe w układzie oddechowym i sprawić, że pacjent będzie się dusił. Jeśli chodzi o sam czas reakcji alergicznej na seler, to pojawia się on bardzo szybko, tuż po zjedzeniu tego warzywa.
W literaturze medycznej można znaleźć wskazanie, że nieznane są przyczyny występowania alergii na seler, co może mieć związek z przebytymi chorobami, ale także pewnymi predyspozycjami genetycznymi. Istnieją jednak czynniki, które w znacznym stopniu mają wpływ na wystąpienie reakcji alergicznej, a należą do nich: polipy umiejscowione w nosie, atopowe zapalenie skóry, astma oraz często występujące infekcje górnych dróg oddechowych. Odnotowuje się, że negatywnie oddziałuje również podawanie dzieciom zmodyfikowanych pokarmów, w których mogą znajdować się śladowe ilości selera.
Jeśli chodzi o zapobieganie wystąpieniu alergii na seler, należy przede wszystkim wyeliminować ten składnik z diety i sprawdzać etykiety spożywanych produktów, gdzie powinna być umieszczona informacja dotycząca ewentualnej zawartości selera. Eliminowanie go spośród spożywanych produktów jest bardzo ważne, gdyż spożycie nawet najmniejszej jego ilości może być poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia osoby uczulonej na seler.
Alergia krzyżowa i konieczne do wyeliminowania produkty spożywcze
Problemem, o którym należy wspomnieć w odniesieniu do występowania alergii na seler, jest alergia krzyżowa mająca bezpośredni związek z budową antygenu kwalifikowanego jako niepożądany. Z krzyżową reaktywnością na alergeny mamy do czynienia wówczas, gdy przeciwciała wytworzone do walki z alergenem, jakim jest seler, utożsamiają go z innego rodzaju białkiem, co powoduje wystąpienie reakcji alergicznej. Problematyka tego zagadnienia dotyczy faktu, że czynniki powodujące uczulenie w alergii krzyżowej mają bardzo podobną budowę. Efektem ich współoddziaływania jest wystąpienie: rumienia, pokrzywki, bólów brzucha, świądu, napadów duszności, wymiotów czy atopowego zapalenia skóry. Dodatkowo u osób, które są uczulone na seler, może wystąpić nadwrażliwość na innego rodzaju czynniki, którymi są, na przykład: bylica, owoce pestkowe, kolendra, brzoza, papryka oraz pieprz.
Osoby z alergią na seler muszą bezwzględnie podporządkować się zaleceniu wyeliminowania selera z ich diety, bowiem jego spożywanie może stanowić poważne zagrożenie dla ich zdrowia oraz życia.