Alergia na psaWspółcześnie do bardzo często pojawiających się problemów zdrowotnych należy alergia na zwierzęta futerkowe występująca, zarówno u dzieci, jak i ludzi dorosłych. Do najczęściej uczulających zwierząt futerkowych należą pies i kot choć zdarzają się przypadki, że uczulać może, na przykład świnka morska czy chomik. W literaturze medycznej wskazuje się, że alergeny pochodzące od psa określane jako canis familiaris są bardzo rozpowszechnione i pochodzą między innymi od psiej sierści, włosów, śliny oraz surowicy. Za główny alergen uznaje się Can f1 inaczej lipokalinę, stanowiącą biało, które jest wydzielane przez psie gruczoły językowe Ebnera. Wymienione tu białko znajduje się w: ślinie, włosach oraz sierści. W tym miejscu należy wskazać, że nie wszystkich ludzi dotyczy problem gwałtownej reakcji na alergeny pochodzące od psa, ponieważ posiadają IgE, czyli alergenową odporność na lipokalinę pochodzącą od psa.

Alergia na psa w teorii

Według danych szacunkowych na świecie żyje ponad osiemset ras psów, które w różnym stopniu mogą uczulać, co oznacza, że posiadają różne stężenie alergenów. W literaturze fachowej czytamy również, że zróżnicowane stężenie psich alergenów może występować także w obrębie tego samego gatunku psów. Ponadto w teorii wskazuje się, że znacznie częściej i silniej uczulają psy niż suki, a także osobniki znacznie starsze.

Kolejnym ważnym wyznacznikiem alergii, która pochodzi od psa jest wskazanie, iż sam włos zwierzęcy nie stanowi typowego alergenu, ale fragment materiału zwierzęcego, który jest otoczony różnego rodzaju alergenami, wśród których na plan pierwszy wysuwa się lipokalina.

Najbardziej uczulającym materiałem pochodzącym od psa jest jego sierść, stanowiąca nie tylko typowe włosy, ale również charakterystyczne dla psa wydzieliny gruczołowe oraz kawałki naskórka. Uczulającą może być także sierść, na której znajduje się psia ślina, a także inne alergeny niepochodzące od zwierząt. Zalicza się do nich przede wszystkim kurz domowy, roztocza oraz różnego rodzaju pasożyty.

Hipoalergiczne psy

Hipoalergiczne psyWedług badań prowadzonych nad różnymi rasami psów w kontekście ich alergicznego oddziaływania można wskazać, że nie istnieje typowo czysta rasa psów, która nie powodowałaby uczulenia. Z badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Kynologiczne wynika, że nie wszystkie psy mają wysoki potencjał alergizujący. Do najlepszych ras pod tym względem, a zarazem najbardziej bezpiecznych dla funkcjonowania w domowym otoczeniu człowieka należą: sznaucery, pudle, maltańczyki, bedlington terriery, irlandzkie spaniele wodne, kerry blue terriery, irish soft coated wheaten terier oraz bichon frise. Poza tym psami mało uczulającymi te przynależące do rasy skąpo owłosionych. Jej przedstawicielami są nagi pies amerykański oraz grzywacz chiński. Z badań weterynaryjnych przeprowadzonych przez inny instytut niż Amerykańskie Towarzystwo Immunologiczne wynika, że za hipoalergicznego psa ( zawierającego w sobie niskie stężenie Can f1) można uznać także labradora retrievera

Sposób na alergię pochodzącą od psa

W medycynie od lat poszukuje się sposobów walki z alergią, stosując różnego rodzaju badania oraz doświadczenia o charakterze medycznym. Pomimo daleko posunięto stanu badań w tym zakresie nadal jedyną, w 99 % skuteczną metodą leczenia szeroko rozumianej alergii, w tym także tej pochodzącej od psa, jest unikanie wszelkiego kontaktu z alergenami. W przypadku alergii dotyczące psa alergenem tym jest on sam i dlatego w tym przypadku skuteczną metodą jest unikanie jakiegokolwiek kontaktu z psami i zakaz przebywania ich w domu osoby uczulonej na ten rodzaj alergenu.

Oprócz unikania kontaktu z alergenem stosuje się także immunoterapię swoistą, czyli inaczej odczulanie nazywane też szczepieniem alergenowym. Stanowi ona przyczynowy i coraz częściej stosowany sposób leczenia wielu chorób o podłożu alergicznym, w tym także takich, gdzie alergenem jest pies. Pomimo tego że jest stosowana coraz częściej, nie mówi się o jej spektakularnych osiągnięciach w przypadku leczenia alergii zwierzęcych, bowiem alergeny zwierzęce są znacznie bardziej silniejsze i odporne na ten rodzaj terapii niż na przykład alergeny pyłków traw.

Kolejna z metod leczniczego oddziaływania dotyczącego alergii na psa to farmakoterapia, której sposób doboru i stosowania jest uzależniony od występujących u pacjenta objawów. Polega on przede wszystkim na podawaniu mu czterech rodzajów leków, a mianowicie: wziewnych oraz donosowych glikokortykosteroidów, doustnych leków przeciwhistaminowych, leków przeciwhistaminowych z desloratadyną inaczej substancją czynną oraz krotonów miejscowych, które podawane są w postaci jako krople do oczu.

Alergia na psa w statystykach

Od lat różnego rodzaju instytuty badawcze prowadzą kompleksowe badania na temat tego, jaka część populacji wykazuje uczulenie na alergeny pochodzące od psów. Według najnowszych danych pochodzących z badań epidemiologicznych wynika, że problem ten dotyczy ośmiu procent populacji ogólnej, przy czym aż pięć procent to mali pacjenci między siódmy a ósmym rokiem życia. Znaczny odsetek osób skłonnych do wystąpienia u nich alergii na psy stanowią także dzieci między jedenastym a dwunastym rokiem życia ( 10% całej populacji osób uczulonych). Ponadto bardzo wysokie statystyki uczulonych na ten rodzaj alergenu występują u osób, u których zdiagnozowano astmę atopową.

 

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here