Zapotrzebowanie na wapń w czasie ciąży

Czym jest wapń? Jakie są jego funkcje w organizmie? Jego funkcja w naszym organizmie jest bardzo ważna. Wiele osób uważa, że wapń jest odpowiedzialny tylko za kości. To nie jest prawda. Wapń również zdecydowanie wspomaga pracę naszych mięśni oraz ma dobry wpływ na funkcjonowanie naszego układu krwionośnego. Oprócz tego obniża on ciśnienie krwi jak i również potrafi złagodzić reakcje naszego organizmu na alergie. Również ważną funkcją wapnia w naszym organizmie jest to, że pomaga on oczyszczać go z metali ciężkich, wspomaga i poprawia pracę układu nerwowego oraz reguluje poziom pH. Jeżeli walczymy ze zbędnymi kilogramami to warto jest wiedzieć, że prawidłowy poziom wapnia pozwala nam na utrzymanie prawidłowej wagi naszego ciała.

Wapń niezbędny w organizmie

Zapotrzebowanie na wapń w czasie ciążyJak widać, wapń niewątpliwie pełni w naszym organizmie bardzo ważne funkcje i z tego też powodu powinniśmy zadbać o jego odpowiedni poziom. Kiedy znacznie wzrasta zapotrzebowanie na wapń? W okresie ciąży, podobnie jak na wiele innych składników pokarmowych. Organizm potrzebuje znacznie więcej energii, witamin jak i również wszelkich innych składników odżywczych. Warto pamiętać o tym, że brak pewnych elementów w diecie i ich niedobory w organizmie mogą prowadzić do problemów zdrowotnych zarówno u matki jak i u jej dziecka. Jednym z takich elementów, które są niezbędne podczas ciąży jest wapń. Warto, zatem zadbać o poziom wapnia w ciąży i sprawdzić jakie są najlepsze jego źródła.

Rola witamin dla kobiet ciężarnych

Nawyki żywieniowe zarówno jeżeli chodzi o okres przed ciążą jak i również w czasie ciąży mają bardzo duże znaczenie i wpływ na zdrowie zarówno matki jak i poczętego dziecka. Odpowiednio zbilansowane pożywienie powoduje, że matka czuje się dobrze i zdrowo, jest pełna energii. Oczywiście właściwa dieta ma również duży wpływ na dziecko i jego rozwój. Badanie pokazują, że nieprawidłowy sposób odżywiania może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze dziecko, dlatego podczas ciąży niewątpliwie należy się prawidłowo odżywiać. Nieprawidłowe odżywianie może mieć tak poważne konsekwencje jak na przykład: poronienia, poród przedwczesny, zaśniad groniasty, powstanie wad rozwojowych i wielu chorób. To doskonale obrazuje, jak ważnym elementem jest prawidłowe odżywianie.

Kwas foliowy

Przykładem negatywnego wpływu i braku niech będzie na przykład kwas foliowy. Jego niedostatek może być przyczyną wad pierwotnych układu nerwowego, co w konsekwencji może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Kolejnym znanym problemem może się okazać brak żelaza, który może spowodować niską masę urodzeniową dziecka, oraz wpływa na podwyższenie umieralności dzieci w czasie porodu. Również odkryto wpływ na przedwczesne porody. Kolejnym problemem może okazać się brak jodu, powodujący między innymi problemy z tarczycą. Jak widać należy bezsprzecznie zadbać o zbilansowaną dietę.

Wapń w ciąży.

odpowiedni poziom wapnia podczas ciążyJak wcześniej wspominaliśmy, wiele składników ma znaczący wpływ na zdrowie mamy i dziecka podczas ciaży. Jednym z takich, którego wpływ jest duży jest wapń. Powszechnie wiadomo, że jest on elementem budującym kości i wchodzącym w skład układu kostnego. Jednak to nie wszystkie jego ważne funkcje. Do tego dochodzi fakt, że ma on również udział w procesie krzepnięcia krwi jak i również wspomaga działanie enzymów. Wpływ na pracę mięśni jak i również jest w składzie niektórych hormonów. Do tego wapń ma wpływ na pracę serca oraz prawidłowe działanie układu nerwowego. Jak widać jest to niezmiernie istotny w naszym organizmie pierwiastek. Dla dorosłego człowieka przyjmuje się zapotrzebowanie na poziomie 1-2 gram na dobę. W przypadku kobiet w ciąży jednak to zapotrzebowanie jest znacząco większe. Wapń jest bardzo potrzebny zwłaszcza w drugim i trzecim trymetrze ciąży. Wapń ma duże znaczenie w profilaktyce stanu przedrzucawkowego, ponieważ normalizuje ciśnienie tętnicze. Niedobory tego pierwiastka mogą spowodować wzrost nadciśnienia ciążowego czy też nawet wywołać przedwczesny poród lub znacząco obniżyć gęstość kości u noworodka. Jak widać na tych przykładach, zdecydowanie należy zadbać o odpowiedni poziom wapnia podczas ciąży.

Wapń w jedzeniu

Jeżeli chodzi o podstawowe źródło pochodzenia wapnia w naszym organizmie jest jedzenie. Najlepiej przyswajalny wapń jest pod postacią mleka oraz w przetworach mlecznych, zwłaszcza gdy jest w nim laktoza. Wówczas wchłanianie wapnia jest znacznie większe. Drugim źródłem gdzie jest dużo wapnia są ryby wędzone oraz konserwy rybne, które z tego powodu warto jeść. Również pewne rośliny jak nasiona fasoli, natka pietruszki, szpinak czy też orzechy – jednak wart pamiętać, że wapń z roślin nie ma rak dobrej przyswajalności dla naszego organizmu. Ja wykazują przeprowadzone badania, dobrze zbilansowana i prawidłowa dieta umożliwia pokrycie całodziennego zapotrzebowania na wapń. Dodatkowo dobra dieta pomaga poprawić wchłanianie wapnia.

Ciąża a suplementy

Wspominaliśmy już wcześniej, że wapń jest pozyskiwany przez organizm z pożywienia, jednak różne są poziomy jego wchłaniania się do naszego organizmu. Będąc w ciązy warto jest zastanowić się nad suplementami diety, które powinni zapewnić odpowiednią ilość wapnia w naszym organizmie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here