Badania kliniczne – poznaj fazy badań klinicznych

Słyszałeś kiedyś o badaniach klinicznych? Dzięki nim pacjenci mają okazję skorzystać z innowacyjnych metod leczenia i nowych leków. Ponieważ jednak zdrowie pacjentów zawsze jest najważniejsze, badania kliniczne składają się z kilku faz. Poznaj je.

4 fazy badań klinicznych

Badania kliniczne mają odpowiedzieć na kilka pytań: czy nowy lek jest skuteczny, czy przy jego użyciu można uzyskać lepsze rezultaty niż dotychczas i czy jego stosowanie jest w pełni bezpieczne. Z tego względu badania kliniczne składają się z 4 faz.

W fazie I badacze sprawdzają lek na małej grupie pacjentów. Celem badania klinicznego na tym etapie jest sprawdzenie, czy występują działania niepożądane. Naukowcy i lekarze na podstawie uzyskanych wyników są też w stanie określić optymalną dawkę leku.

W odróżnieniu od I fazy badań klinicznych, w II fazie bierze udział większa grupa pacjentów. Naukowcy i lekarze koncentrują się na potwierdzeniu, że substancja czynna jest bezpieczna dla pacjentów i określeniu ryzyka jej stosowania.

Dalsze monitorowanie działań niepożądanych oraz potwierdzanie skuteczności leku odbywa się w III fazie. Na tym etapie badania kliniczne są porównywane z innymi terapiami, które są aktualnie stosowane przez lekarzy.

Jeżeli lek lub szczepionka przejdzie powyższe fazy, zostaje dopuszczony do obrotu, czyli wprowadzony do aptek. Nie oznacza to jednak, że badania kliniczne na tym etapie się kończą. Podmiot odpowiedzialny za lek w dalszym ciągu ma obowiązek gromadzić informacje na temat jego skuteczności i działań niepożądanych (IV faza badań klinicznych).

Czy badania kliniczne są bezpieczne?

To pytanie często zadają sobie pacjenci zainteresowani badaniami klinicznymi. Zanim lek czy szczepionka zostanie podana pacjentom, przeprowadzanych jest wiele badań w laboratoriach. W praktyce zatem preparat leczniczy jest dobrze przebadany. Mimo wszystko ryzyko zawsze istnieje. Z tego względu wszyscy uczestnicy badań klinicznych pozostają pod ścisłą obserwacją lekarską i mają obowiązek zgłaszać wszelkie dolegliwości.

Badania kliniczne – jak się zgłosić?

Interesują Cię badania kliniczne? Jeżeli chorujesz, takie badania są sposobem na dostęp do nowych leków, które nie znajdują się jeszcze w sprzedaży. Abyś mógł przystąpić do badania klinicznego, musisz się do niego zgłosić. Centrum Medyczne Synexus, które ma sieć przychodni w całej Polsce, prowadzi badania kliniczne. Jeżeli jesteś zainteresowany uczestnictwem w badaniu, musisz jedynie wybrać interesującą Cię dziedzinę medycyny, a następnie wypełnić prosty formularz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here