Co to jest diabetologia i czym się zajmuje?

Diabetologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się leczeniem cukrzycy i jej powikłań, a także innych chorób o podłożu metabolicznym. Cukrzyca jest chorobą, na którą cierpi coraz więcej osób, a jej skutki dla zdrowia mogą być bardzo poważne, dlatego nie należy jej lekceważyć.

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych o charakterze przewlekłym, spowodowanych zaburzeniem wydzielania insuliny przez trzustkę. Schorzenie to charakteryzuje się hiperglikemią – czyli podwyższonym poziomem cukru we krwi. Utrzymująca się hiperglikemia prowadzi do poważnych uszkodzeń i zaburzeń pracy wielu narządów, w tym między innymi serca i układu krwionośnego, nerwów, oczu oraz nerek. Cukrzycę dzieli się na kilka typów, które różnią się od siebie przyczyną i przebiegiem choroby. Cukrzyca typu 1 (insulinozależna) spowodowana jest uszkodzeniem komórek beta trzustki, które odpowiedzialne są za wytwarzanie insuliny. W tym przypadku leczenie polega przede wszystkim na dożywotnim podawaniu insuliny, zalecana jest również odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Ten typ cukrzycy występuje najczęściej u dzieci i osób przed 30. rokiem życia, dlatego kiedyś nazywana była „cukrzycą młodzieńczą”. Cukrzyca typu 2 (insulinoniezależna) spowodowana jest zaburzeniami działania insuliny w organizmie i jego odpornością na jej działanie. Choroba ta najczęściej dotyka osób starszych i otyłych. Leczenie polega na stosowaniu odpowiedniej diety, aktywności fizycznej, a także leków przeciwcukrzycowych (w późniejszym etapie choroby również insuliny). Kolejnym często występującym typem tego schorzenia jest cukrzyca ciężarnych, która pojawia się w trakcie ciąży i ustępuje zwykle po urodzeniu dziecka. Jej leczenie powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą diabetologiczną i ginekologiczną. 

Kiedy należy udać się do diabetologa?

Objawy świadczące o tym, że konsultacja z lekarzem specjalizującym się w diabetologii jest konieczna mogą być różne. Cukrzyca typu 2 przez wiele lat może nie dawać żadnych symptomów. Pierwszym sygnałem świadczącym o tej chorobie jest podwyższony poziom cukru we krwi. Dlatego warto wykonywać regularne badania krwi, zwłaszcza jeśli w rodzinie występowały przypadki zachorowań na tę chorobę. Inne objawy charakterystyczne zarówno dla cukrzyca insulinozależnej, jak i insulinoniezależnej to: duże pragnienie, częste oddawanie moczu, senność i zmęczenie, utrata wagi mimo apetytu oraz zaburzenia widzenia. Cukrzyca typu 2 może objawiać się też poprzez: apatię, wolne gojenie się ran, łatwe powstawanie siniaków, zapalenia dziąseł, skóry i pęcherza moczowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here