2
listopad 2016

Cała prawda o katarze u dzieci

Zapelenie błony śluzowej nosa jest jedną z najczęściej występujących chorób wieku dziecięcego.

Większość dzieci przeziębia się aż 8-9 razy w ciągu roku, a niewielki procent (1-2%) przeziębień wikła się zakażeniem bakteryjnym, wskutek czego może wywiązać się zapalenie zatok przynosowych, zapalenia ucha środkowego, oskrzeli czy płuc.

Zachodzi wówczas potrzeba wdrożenia antybiotykoterapii 1.

 

 

Wirusowy czy bakteryjny?

Infekcje wirusowe są przenoszone drogą kropelkową i wywołują je najczęściej rynowirusy, adenowirusy, wirusy grypy iparagrypy. Katar o podłożu wirusowym leczymy objawowo m.in. lekami obkurczającymi naczynia błony śluzowej nosa (pochodne imidazolowe), roztworami wody morskiej iinhalacjami pary wodnej z dodatkiem olejków eterycznych.Najbardziej znane pochodne imidazolowe - ksylometazolinę, oksymetazolinę i nafazolinę stosujemy przez 3-5 dni, ponieważ przyjmowane dłużej mogą prowadzić dowtórnego obrzęku błony śluzowej nosa 2.

Katar może być również wywoływany przez bakterie (np. Streptococcus pneumoniae, Moraxella catarrhalis i Haemophilus influenzae), ale zazwyczaj to zakażenia wirusowetorują drogę zakażeniom bakteryjnym.Zmiana charakteru kataru z przejrzystego i wodnistego na żółty i gęsty, najczęściej jest objawem walki organizmu z toczącą się infekcją. Natomiast przy katarze bakteryjnym dochodzi do wytwarzania ropy (zielono-żółta wydzielina) oraz dołączają się objawy ogólne w postaci pogorszenia ogólnego stanu zdrowia, gorączki i kaszlu.

 

Lek skuteczny, lek bezpieczny

 

Katar w przebiegu infekcji wirusowej ustępuje zwykle po 7-10 dniach. W trakcie trwania choroby dziecko powinno być leczone objawowo i bacznie obserwowane. Stosując leki pamiętajmy o ograniczeniu ich ilości do zbędnego minimum, nawilżajmy powietrze i starajmy się zapewnić optymalną temperaturę w pokoju nieprzekraczającą 20 °C.


 

Produkt złożony. Postać farmaceutyczna: Aerozol do nosa, roztwór.
Wskazania: Wspomagająco w leczeniu nieżytu nosa. Lek może zmniejszać nasilenie objawów towarzyszących nieżytowi nosa różnego pochodzenia (np. infekcja, alergia), takich jak: uczucie niedrożnego nosa, intensywny katar i kichanie.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku. W bardzo rzadkich przypadkach, u pacjentów cierpiących na astmę, może wystąpić skurcz oskrzeli. Nie stosować w zaburzeniach czynności tarczycy bez konsultacji z lekarzem.
Podmiot odpowiedzialny: Biologische Heilmittel Heel GmbH, Niemcy.
1. Dingle JH, et al. Illness in the Home: Study of 25,000 Illnesses.
2. Radzikowski A., Albrecht P.: Leczenie objawowe zakażeń dróg oddechowych - podstawy patofizjologiczne i strategia postępowania. Pediatria Polska, 1998.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.