18
luty 2014

Klimakterium

Określenie menopauza powstało z połączenia greckiego men- (miesiąc) oraz pausa (przerwa). Menopauza jest uwarunkowana fizjologicznie. Nie jest chorobą, ale zachodzące w tym okresie zmiany w organizmie mogą być przyczyną długofalowych problemów zdrowotnych, którym towarzyszy poczucie dyskomfortu i obniżonej jakości życia. W tym okresie wzrasta ryzyko takich chorób jak osteoporoza i choroby układu krążenia.

W ostatnich dziesięcioleciach metody leczenia problemów zdrowotnych okresu menopauzy bardzo się rozwinęły, głównie dzięki wdrożeniu hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Nadal jednak jest to otwarty problem terapeutyczny. Lekarze dysponują coraz większą wiedzą na temat ograniczeń i niepożądanych następstw HTZ. Jednocześnie wzrasta liczba kobiet z przewlekłymi dolegliwościami somatycznymi, współistniejącymi z objawami depresyjnymi lub depresyjno-lękowymi. 

Ocenia się, że terapii menopauzalnej nie otrzymuje 98% potrzebujących jej kobiet.

Jedną z głównych przyczyn są obawy pacjentek przed niepożądanymi następstwami HTZ.

Pierwsze sygnały

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa średni wiek wystąpienia menopauzy (ostatniej miesiączki) na 51 lat. W Polsce wynosi on 49-53 lata. Zaburzenia charakterystyczne dla tego okresu dotyczą wszystkich aspektów biologicznego życia kobiety.

Od 75% do 80% kobiet odczuwa uderzenia gorąca (nagłe uczucie ciepła na twarzy, szyi, klatce piersiowej). Pojawia się nadmierne pocenie się (szczególnie nocą), bóle głowy, bóle pleców, zaburzenia rytmu serca, dolegliwości związane z zatrzymywaniem płynów w organizmie. Kobiety często czują zmęczenie, szczególnie poranne znużenie. Skóra staje się sucha, pergaminowa. Mogą pojawić się problemy z koncentracją, osłabienie pamięci, maleje odporność na stres. Dyskomfort wiąże się również z większą drażliwością, lękami, a nawet depresjami, utratą wiary w siebie. W okresie około- i pomenopauzalnym pacjentkom dokuczają nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych (najczęściej są to przedłużone krwawienia miesięczne, obfite krwotoczne miesiączki, zbyt częste miesiączki, krwawienia poza cyklami). Dolegliwości te poważnie wpływają na codzienną aktywność i jakość życia.

Co robić?

W profilaktyce i leczeniu dolegliwości okresu menopauzalnego wykorzystywana jest najczęściej hormonalna terapia zastępcza. HTZ polega na przyjmowaniu preparatów z grupy estrogenów i gestagenów (uzupełnienie braków hormonalnych związanych z wygasaniem aktywności hormonalnej jajników). Zanim kobieta zdecyduje się na HTZ, powinna poznać wskazania i przeciwwskazania tej terapii. Terapia musi być prowadzona pod stałą kontrolą lekarza.

HTZ ma jednak liczne ograniczenia i nie u każdej kobiety może być stosowana. Bezwzględne przeciwwskazania do HTZ to ciężkie uszkodzenie wątroby, czynna choroba zakrzepowo-zatorowa, nowotwory estrogenozależne (rak sutka, rak endometrium), otoskleroza (choroba błędnika kostnego).

Hormonalna terapia zastępcza musi zapewniać pacjentce wysoki stopień bezpieczeństwa w trakcie leczenia i nie powodować niebezpiecznych dla jej zdrowia konsekwencji po jej zakończeniu. Dlatego HTZ może być stosowana dopiero po przeanalizowaniu zarówno wszystkich korzyści dla danej kobiety, jak i czynników ryzyka. 

Skuteczna, bezpieczna alternatywa dla HTZ

Alternatywną dla HTZ metodą łagodzenia objawów klimakterium jest przyjmowanie leku antyhomotoksycznego (nowoczesnego leku homeopatycznego), który pomaga organizmowi powrócić do stanu równowagi i redukuje dolegliwości okresu menopauzy. Klimakt-Heel ma działanie przeciwdepresyjne, stymuluje jajniki, podwzgórze i przedni płat przysadki mózgowej. Preparat jest alternatywą dla HTZ. Może także stanowić uzupełnienie dla terapii hormonami.

Naturalna pomoc

 klimakt-heel

Klimakt-Heel

Homeopatyczny produkt leczniczy złożony.
P
ostać farmaceutyczna: Tabletki.
Wskazania: Wspomagająco w leczeniu objawów menopauzy takich jak: uderzenia gorąca, pocenie nocne, zmiany nastroju itp.
Przeciwwskazania: Z uwagi na zawartość krwiowca kanadyjskiego (Sanguinaria) nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.
Podmiot odpowiedzialny: Biologische Heilmittel Heel GmbH.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.